Гражданите на Куба одобриха на необичаен референдум радикален "семеен закон", който разрешава на еднополови двойки да сключват брак и да осиновяват деца, и който предефинира правата на децата и на бабите и дядовците им, предаде АП.
Законът, който съдържа повече от 400 члена, е утвърден с 66,9% от гласовете, съобщи днес председателката на националната изборна комисия Алина Балсейро Гутиерес.

Предложената реформа среща силна съпротива от разрастващото се евангелистко движение в Куба и от мнозина други кубинци. Правителството проведе широка кампания в подкрепа на закона, включваща митинги из страната и публикации в медиите.
Навият семеен кодекс позволява сурогатното майчинство, дава повече права на дядовците и бабите по отношение на внуците им, осигурява защита на възрастните и предвижда мерки срещу насилието по полов признак. Докато гласуваше в референдума, президентът Мигел Диас-Канел - вносител на законопроекта, призна, че въпреки широката подкрепа за реформата, все още има неразбиране сред част от населението по някои въпроси.
БТА
Още по темата
- Фон дер Лайен: Децата не трябва да имат достъп до социалните мрежи до тригодишна възраст
- Техномилиардерите създадоха света на екраните, но не искат децата им да живеят в него
- ЕС готви забрана за социалните мрежи за деца
- Европейският парламент одобри безплатни места за деца и по-лесни обезщетения при закъснели полети
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни