Сенатът на САЩ гласува с преобладаващо мнозинство за предоставяне на помощ от 40 милиарда долара на Украйна, предадоха световните медии.
Според резултатите от вота, цитирани от Блумбърг 81 сенатори са гласували за приемането на законопроекта, а 11 са били против.
Очаква се законът да бъде приет окончателно на 18 май, ако всички сенатори се съгласят да прекратят дебата. Това ще позволи той да бъде изпратен на президента Джо Байдън за подпис, ако не бъдат направени промени в него.
Европейският съюз ще помогне на Украйна да изнася зърно, което руското нахлуване блокира в морските пристанища на страната.
Върховният представител на ЕС Жозеп Борел каза, че е разработен план за действие за въвеждане на така наречените зелени коридори за Украйна и ЕС трябва да помогне за продължаване на износа на зърно с влакове.
Още по темата
- Дългата версия на стратегията: САЩ целят "да отдалечат" Австрия, Полша, Унгария и Италия от ЕС
- Европа няма да е статист в мира за Украйна, заяви папа Лъв XIV
- "Вашингтон пост": Териториална сделка, демилитаризирана зона и външен контрол над Запорожката АЕЦ – новият проект за мир
- Зеленски: Нека проведем избори в Украйна в следващите 60-90 дни. Ако САЩ и Европа гарантират сигурността ни
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни