• България да намали цялостната си зависимост от изкопаеми горива и вноса им, като ускори разработването на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) и диверсифицира източниците на газови доставки чрез увеличаване на интерконекторите със съседните страни.
Страната трябва да увеличи усилията си за намаляване на търсенето на енергия, като засили енергийната ефективност в индустрията и в частния и обществения сграден фонд.
Необходимо е също така насърчаване на устойчиви решения в сферата на централизираната топлофикация.
Това е една от трите препоръки на Европейската комисия към България. Те се съдържат в огласения днес пролетен пакет на европейския семестър. Той бе представен от изпълнителния зам.-председател на ЕК Валдис Домбровскис и еврокомисаря за икономиката Паоло Джентилони.
Действията трябва да бъдат предприети от страната ни през 2022 и 2023 г.
• През 2023 г. България трябва да гарантира, че ръстът на публичните разходи е в съответствие с цялостната бюджетна политика, като се вземе предвид продължаващата временна и целева подкрепа за най-уязвимите от поскъпването на енергията домакинства и компании, както и за бежанците от Украйна.
Публичните инвестиции трябва да бъдат разширени към зеления и цифровия преход и за енергийнаата сигурност, включително чрез използване на Механизма за възстановяване и устойчивост, стратегията PowerEU за енергийна независимост и други европейски фондове. След 2023 г. София трябва да води фискална политика, насочена към постигането на разумно средносрочно състояние на бюджета.
• Необходимо е също така България да пристъпи към прилагането на своя национален план за възстановяване и устойчивост в съответствие с целите, поставени от решението на Съвета на ЕС от 4 май.
Страната трябва да представи програмните документи за кохезионната политика за 2021-2027 г. с оглед приключване на преговорите с Европейската комисия по въпроса и последващо започване на прилагането.
Брюксел иска замразяване за още 1 г. на строгите бюджетни правила
Европейската комисия предложи действието на строгите бюджетни правила в ЕС да остане замразено за още една година - до 2024 г. Причина са икономическите последици от войната в Украйна.
Целта е да се помогне на страните членки да устоят на бурята от руската агресия, изтъкна Валдис Домбровскис.
ЕК имаше намерение да възстанови действието на Пакта за стабилност и растеж (ПСР) на ЕС през 2023 г., след като икономиките в блока отчетоха подобрение. Избухналата пред февруари война в Украйна поднови призивите за удължаването му.
Според документа държавният дълг и бюджетният дефицит на страните членки не трябва да превишават съответно 60 и 3 на сто от брутния вътрешен продукт.
ЕК отмени временно правилата за дълга и дефицита до 2023 г. в началото на пандемията от COVID-19 заради големия бюджетен натиск, който страните членки трябва да поемат, за да смекчат икономическото влияния от заразата.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни