![Перспективата пред кредитния рейтинг на Великобритания е понижена](/media/079/051-london-teror-5~1.l.webp)
Рейтинговата агенция "Фич" (Fitch) понижи перспективата си за кредитния рейтинг на британския държавен дълг до "негативна" от "стабилна", като това става само дни след подобен ход от друга водеща агенция - "Стандард енд Пуърс" и е в резултат на предложения т.нар. "мини бюджет" на новото правителство на Обединеното кралство, пише БНР.
В същото време агенцията запази своя кредитен рейтинг за Великобритания на ниво "AA-", което е с една степен по-ниско от рейтингът, определен от "Стандард енд Пуърс".
"Големият и недофинансиран фискален пакет, обявен като част от плана за растеж на новото правителство, може да доведе до значително увеличение на фискалните дефицити в средносрочен план", посочи "Фич".
На 23 септември британският финансов министър Куази Куартенг обяви данъчни облекчения за 45 млрд. паунда (около 51 млрд. щатски долара), без да е ясно как ще бъдат финансирани, както и големи енергийни субсидии и други мерки, насочени към стимулиране на растежа, което обаче доведе до сериозни трусове на финансовите пазари.
Британската лира се обезцени до рекордно дъно спрямо долара, както в същото време имаше и разпродажби на британски държавни облигации, довело до силен ръст на тяхната доходност, което принуди Английската централна банка (АЦБ) да интервенира на дълговия пазар, за да успокои пазара.
![Нови санкции на Великобритания заради референдумите](/media/078/britanskiat-vanshen-ministar-dzeims-klevarli-ap-bta.s.webp)
Агенция "Фич" мотиви последното си решение, като посочи, че липсата на независими бюджетни прогнози, както и очевидният сблъсък на предложения от правителството пакет със стратегията на АЦБ за борба с инфлацията са "оказали отрицателно въздействие върху доверието на финансовите пазари и надеждността на фискална рамка, която е ключова за дългогодишна рейтингова сила".
В началото на тази седмица обаче финансовият министър Куартенг каза, че се отказва от част от предложените от него данъчни облекчения, а именно намаляване на данъка върху доходите на най-богатия един процент от британците, което според финансовото министерство ще струва 2 милиарда паунда годишно.
"Фич" коментира, че това не е достатъчно, за да промени по-широката си оценка за кредитния рейтинг на страната.
"Въпреки че правителството отмени премахването на данъка с най-висока ставка от 45%, отслабеният политически капитал на правителството може допълнително да подкопае доверието и подкрепата за неговата фискална стратегия", посочи кредитната агенция.
"Фич" също прогнозира, че общият държавен дефицит на Великобритания ще достигне 7,8% от брутния вътрешен продукт тази година и 8,8% през 2023 г., докато общият държавен дълг ще нарасне до 109% от БВП до 2024 г. от очакваните 101% през 2022 г.
![И ОИСР видя възможна рецесия във водещите икономики](/media/078/rabotnici-stroez-ap-bta-8~1.s.webp)
Според прогнозата на "Фич" британската инфлация ще се повиши до 8,9% през 2022 г., преди постепенно да спадне до 4% през 2024 г., а икономиката й вероятно ще се свие с 1% през 2023 г. "въпреки подкрепата за енергийните тарифи и предложените намаления на данъците", преди да се върне към растеж от 1,8% през 2024 г.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни