Голямо мнозинство от датчаните (66,9 процента) е подкрепило интегрирането на страната им в политиката за отбрана на ЕС. Това показват резултатите от всички преброени бюлетини от референдума, произведен по въпроса вчера, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Избирателната активност е била 65,76 на сто.
"Тази вечер Дания изпрати важен сигнал. На нашите съюзници в Европа и НАТО и на президента Владимир Путин. Ние показахме, че когато Путин нахлува в една свободна страна и заплашва стабилността на Европа, ние, другите, се обединяваме", заяви премиерката на Дания Мете Фредериксен пред свои симпатизанти.
"Има една Европа преди 24 февруари, преди руската инвазия, и една Европа след това", допълни тя.
Две седмици след руската инвазия премиерката на Дания обяви постигнато споразумение с повечето от партиите в парламента да се произведе референдум по въпроса дали Дания да се присъедини към европейската отбранителна политика. Досега страната се ползваше с право на изключение от нея. Повечето от партиите в парламента постигнаха и съгласие да се увеличат инвестициите в отбраната, за да се преодолее прагът от 2 процента от БВП, за който настоява алиансът.
Дания, която е традиционно евроскептична страна, получи през 1993 г. правото на серия от изключения от някои европейски политики. Така например страната не е участвала в нито една военна мисия на ЕС досега заради това, че не беше част от общата европейска политика в областта на отбраната.
Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и председателят на Европейския съвет Шарл Мишел приветстваха историческия вот в Дания.
"Приветствам силното послание за ангажираност към нашата обща сигурност, изпратено от датския народ", написа в Туитър Фон дер Лайен. Тя изрази увереност, че Дания и ЕС ще извлекат полза от това решение.
"Народът на Дания направи исторически избор", допълни пък Шарл Мишел.
Датският министър на външните работи Йепе Кофод заяви днес, че очаква страната да се присъедини към общата отбранителна политика на Европейския съюз, след като две трети от хората, гласували на произведения вчера референдум по въпроса, се обявиха против датиращия от 30 години отказ, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Предстоят редица формални стъпки преди Дания да бъде приета в споразумението за отбрана, включително датският парламент да одобри резултатите от референдума, каза Кофод. Той изрази очакване Дания да може да се присъедини към общата отбранителна политика на ЕС от 1 юли.
Референдумът последва решенията на Швеция и Финландия да кандидатстват за членство в НАТО, отбелязва АП.
Присъединяването на Дания, която е сред основателите на 30-членния отбранителен съюз, към отбранителната политика на ЕС ще има сравнително скромно въздействие върху европейската архитектура за сигурност, особено в сравнение с историческите заявки на Швеция и Финландия за влизане в Северноатлантическия алианс, отбелязва АП.
Експерти обаче твърдят, че и двете стъпки отразяват едни и същи опасения и ще засилят военното сътрудничество на континента, смаян от войната в Украйна.
Основният ефект от отпадането на отказа ще бъде, че датските представители ще остават в залата, когато колегите им от ЕС обсъждат теми, свързани с отбраната, а датските въоръжени сили ще може да участват във военни операции на ЕС, като например тези в Африка и Босна и Херцеговина.
Кофод нарече референдума "добра и важна стъпка". "Сплотеността в Европа е най-добрият отговор, който можем да дадем в ситуацията, в която се намираме", каза той.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни