"Хайде да видим сега това, което сме обещали на хората, ще го направим ли, или е било само предизборна залъгалка".

Това заяви лидерката на БСП Корнелия Нинова преди началото на срещата, инициирана от нейната партия, относно макрорамката на бюджета за 2023 г. и спешни мерки за подкрепа на домакинствата и бизнеса. Коментарът на Нинова бе по повод на това, че от БСП искат увеличение на минималната заплата на 850 лева, каквото са искали и от "Продължаваме промяната", "Демократична България" и други партии.

На срещата дойдоха представители на ГЕРБ-СДС, "Продължаваме промяната" и ДПС. От "Демократична България", "Възраждане" и "Български възход" не присъстват на разговорите.

Лидерът на "Български възход" Стефан Янев коментира пред журналисти в парламента, че в момента е малко предварително и няма да е ефективно да се водят разговори за бюджета. Той каза, че сега е приключила среща с работодателски организации, но няма да остане за тази, инициирана от БСП, защото "когато се гледа бюджетът за следващата година, най-добрият принцип е да го приема този, който ще го изпълнява".

"Като че ли продължава предизборното говорене и ако в момента правим срещи, на които ще даваме обещания и предварително поставяме условия на бюджета, така че той да бъде неизпълним или да влезем в спирала на нови заеми, по-добре е да бъдем по-внимателни, да видим реалните показатели", коментира Стефан Янев.

Той посочи, че когато започне работата на парламента, в бюджетната комисия ще водят сериозни разговори.

Преди началото на срещата Венко Сабрутев от ПП коментира, че предстои да чуят кои ще са политиките, които другите партии ще водят. Очаквам да видим какво всички ще представят, ние ще бъдем конструктивна опозиция, каза той и добави, че ще представят "топ 16-те политики на ПП. Сабрутев уточни, че ще представят политики, свързани с борбата с корупцията, подпомагане на уязвимите групи, ръст на доходите и икономиката, подпомагане на бизнеса. Искаме таван на дефицита - до 3%, каза още той.

Нинова коментира, че отсъствието на три от политическите сили е тяхно решение.

"Може би това показва, че тези теми не са важни за тях, за нас те са най-важни", заяви Нинова.

Тя посочи, че независимо дали ще има или не правителство, бюджетът трябва бъде приет. Нинова каза, че са се подготвили с изпълнението на бюджета към този момент и оценяват социално-икономическата ситуация в момента като добра.

Относно отсъствието на "Демократична България", Нинова коментира, че не приема аргумента, че служебният финансов министър трябва да разговаря с парламентарните партии.

"Служебният финансов министър е длъжен да внесе бюджета, но тези, които ще го решаваме, сме парламентарните партии и е хубаво да започнем да говорим помежду си и да го обсъждаме, коментира тя. Но щом не желаят този разговор, вероятно ще го проведем в зала", допълни тя.

Желанието ни на тази среща е да постигнем минимум съгласие по най-важните и неотложни мерки, с които да дадем на хората и на фирмите предвидимост и спокойствие - дали ще има таван на цените на газ, ток, парно и вода, две тарифи за плащане - една за по-бедни хора, друга за хора с по-високи доходи, дали ще въведем понятие "енергийна бедност", за да можем да компенсираме енергийно бедните семейства, каза лидерът на БСП. Тя добави, че биха искали да обсъдят и продължаването на помощта за фирмите за тока и макрорамката за бюджета за следващата година.

След срещата представители на ГЕРБ-СДС, "Продължаваме Промяната", ДПС и "БСП за България" се обединиха около оценката, че ситуацията в Европа и в България е тежка и трябва да продължат мерките в подкрепа на бизнеса и хората.

Четирите формации са се разбрали да изслушат в парламента служебния министър на финансите Росица Велкова, която да обясни какво е финансовото състояние в момента.

"Всички оценяваме, че е тежка ситуацията и че трябва да се вземат мерки, най-малкото да се продължат досегашните мерки за подкрепа на домакинствата и на бизнеса, но ние предложихме и своите мерки за надграждане", заяви Нинова след срещата.

Тя оцени срещата като ползотворна и конструктивна, експертна, а не  политическа, за съставяне на мнозинство в парламента за правителство.

Кирил Ананиев от ГЕРБ-СДС коментира, че общото мнение на четирите парламентарни групи е, че предстоящата зима и следващата година ще бъдат много по-тежки отколкото тази година. По думите му, такова тежко финансово състояние, в което се намира държавата, не е имало от 1997 г.

"Нашето предложение, което се възприе от всички останали парламентарни групи, е да извикаме в петък финансовия  министър, който да обясни какво е финансовото състояние в момента, как ще приключи бюджетът за тази година и какви са вижданията на служебния кабинет за следващата година", посочи той.

Ананиев коментира, че основно трябва да се облегнат на бюджета за 2022 г. и мерките, които са предприели през тази година, да продължат и през следващата.

Калина Константинова от "Продължаваме Промяната" потвърди, че са се съгласили да извикат на изслушване в парламента служебния министър на финансите. По думите й, приоритетни са и законопроектите, свързани с Плана за възстановяване и устойчивост, защото милиарди са заложени на карта.  

"Общо взето всички си казаха мнението и за мерките, и за дефицита, и за финансовата стабилност, и за всичко, но нямаме общо решение, никакво", коментира заместник-председателят на ДПС Йордан Цонев на излизане от срещата.

По думите му, ситуацията в Европа и България ще се усложнява.

Всички сме на мнение, че трябва да продължат компенсациите и за бизнеса, и за населението, въпросът е как това ще се случи, по какъв начин, в какви размери и откъде ще се финансира, допълни Цонев.