Нобеловият медал на руския журналист Дмитрий Муратов беше продаден на търг за рекордните 103,5 милиона долара, като средствата са предназначени за децата-бежанци от войната в Украйна, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Муратов, който е основател и главен редактор на опозиционния вестник "Новая газета", обяви, че най-важното послание не са дарените пари, а че тече кървава война и жертвите имат нужда от помощ.
Месец след като започна войната в Украйна вестникът беше принуден да напусне Русия. Журналистите бяха заплашени от затвор според новия закон, забраняващ да се критикува т.нар. специална военна операция.
Наддаването се проведе на Световния ден на бежанците.
Предишната най-висока сума, платена за Нобелов медал, беше 4,76 милиона долара. Това се случи през 2014 г., когато Джеймс Уотсън, един от откривателите на структурата на ДНК, продаде наградата си, получена през 1962 година.
Още по темата
- Ултиматумът на Зеленски. - Може ли Украйна да атакува Беларус?
- Сътрудничиш с българска докладчица на ООН за Русия? Значи си екстремист
- Лавров обвинява САЩ, че вече не били "безпристрастен посредник" в преговорите с Украйна
- ЕС трябва да интегрира Украйна в отбранителен съюз, заяви европейският комисар по отбраната
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни