Рано тази сутрин делегатите в срещата на върха на ООН за климата КОП27 се споразумяха за създаването на фонд в подкрепа на бедните държави, които са засегнати от климатични бедствия, но направиха пауза преди да гласуват по-широкообхватно споразумение за глобалната борба с изменението на климата, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

След напрегнати преговори, които продължиха и през нощта, египетският председател на КОП27 Самех Шукри представи текст на проектоспоразумение и призова да се пристъпи към окончателно гласуване. 

Делегатите подкрепиха идеята за създаване на фонд в подкрепа на развиващите се страни, който да покрива непосредствените разходи за щети, предизвикани от климатични бедствия като бури и наводнения.

Веднага след това обаче  Швейцария поиска 30-минутна пауза, за да могат преговарящите да се запознаят с предложения от Шукри текст на проектоспоразумението.  

Двуседмичната среща на върха на ООН за климата КОП27 трябваше да приключи в петък, но беше удължена с надеждата, че ще бъде постигнат пробив.

Все още се очаква гласуването на пълния и окончателен вариант на споразумението от срещата. 

Изплащането на обезщетения за щетите, причинени от изменението на климата в по-бедните страни, беше един от най-наболелите въпроси, обсъждани на форума, отбелязва ДПА.

Споразумението се разглежда като голяма победа за по-бедните държави, които често понасят последиците от климатичните промени, без да имат голям принос за тях.

Развиващите се страни отдавна настояват за създаването на финансов механизъм, който да им помага да се справят с щетите, причинени климатичните промени. Богатите страни обаче години наред се противопоставяха на това тяхно искане.

ЕС не е доволен

Споразумението за климата, постигнато на конференцията КОП 27 в Шарм ел Шейх, Египет, не осигурява достатъчен напредък по климатичните въпроси, каза заместник-председателят на Европейската комисия и ръководител на климатичната политика на ЕС Франс Тимерманс. По този начин той разкритикува ангажимента на някои страни към усилията за ограничаване на покачването на средната глобална температура, предаде Ройтерс.

"Намираме се в решаващото десетилетие, но същевременно не правим достатъчна стъпка напред в името на хората и планетата", каза Тимерманс на пресконференция. "Направената стъпка не предвижда достатъчно амбициозни усилия от страна на основните замърсители за по-голямо и по-ускорено ограничаване на вредните емисии."