Нова епоха в астрономията обяви американската космическа агенция НАСА, като публикува първи кадри от новия телескоп "Джеймс Уеб".
Красивите космически "планини" са всъщност части от мъглявината Карина, в част от космоса, където се формират нови звезди. Снимката е заснета в продължение на 12 часа и половина - 6 експозиции по 2 часа всяка, за да може да се създаде цветният кадър, който наблюдаваме.
Астрономите от НАСА обясняват, че тази снимка представлява част от космоса с размерите на песъчинка, която сме вдигнали с ръка към небето - е най-детайлният кадър на подобно разстояние досега.
Той е възможен благодарение на новия телескоп James Webb, който излетя в орбита през декември миналата година, и с данните, обработвани от специалисти не само от НАСА, но и от Канадската и Европейската космическа агенция. Телескопът трябва да замести 32-годишния "Хъбъл", макар че снима само в инфрачервения спектър и няма да замени напълно функциите му.
Една от малките светлинки е и планета, на която спектроскопичните данни сочат, че е налице вода - което означава и потенциал за живот. Разбира се, кадърът всъщност представлява информация отпреди над 13 млрд. години - защото новият телескоп може да вижда на толкова светлинни години.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни