Истина е. На второ поредно Световно първенство Германия не може да излезе от групата. Излишно е да се казва, че това се случва за първи път.
Тимът на Ханзи Флик победи Коста Рика с 4:2 в последния си мач от група Е, но това не им стигна да продължат. Те събраха четири точки, колкото има и Испания, но и много по-добра голова разлика.
Групата сензационно бе спечелена от Япония, която обърна "Ла Роха" с 2:1. Същият бе резултатът и срещу Маншафта на старта. Така "самураите" финишираха с 6 т. В един момент Коста Рика поведе на Германия, което означаваше, че и иберийците са аут, но това трая кратко.
На осминафиналите Япония играе с Хърватия, а Испания - с Мароко.
Коста Рика - Германия 2:4
Двубоят на стадион "Ал Байт” предложи два обрата, а в крайна сметка резервите Кай Хаверц и Никлас Фюлкруг донесоха успеха за Германия, който се оказа недостатъчен и много горчив.
Двубоят бе исторически, тъй като за първи път жена бе главен съдия на мач от Световно първенство по футбол за мъже. Тази чест се падна на французойката Стефани Фрапар, която се справи със задачата си, заедно със своите асистентки.
Мануел Нойер също ще помни този мач, тъй като стана вратарят с най-много мачове на Мондиали. Срещата е под номер 19 за Нойер, с което той изпревари сънародника си Сеп Майер и бразилеца Клаудио Тафарел, които имат по 18.
Усилията на германците още от първия сигнал дадоха резултат в 10-ата минута, когато Давид Раум центрира от ляво и Серж Гнабри с глава прати топката в мрежата.
Веднага след гола на Гнабри падна попадение и на другия мач, в който Алваро Мората даде преднина на Испания и надежди на Германия, които впоследствие се оказаха напразни.
Коста Рика можеше да изравни малко преди почивката, когато Кейшер Фулер се озова на стрелкова позиция, но Мануел Нойер внимаваше и спаси.
Веднага след почивката Япония направи обрат срещу Испания и постави под напрежение 4-кратните първенци, които при тези резултати отпадаше зад борда. Това внесе припряност в действията на играчите на Германия, които отчаяно се нуждаеха от голове във вратата на костариканците.
Нервността в редиците на германците позволи на Коста Рика да изравни в 58-ата минута. След центриране Венегас стреля с глава, но Нойер спаси, а при добавката Елцин Техеда вкара топката в мрежата за 1:1 с дебютния си гол за костариканския национален отбор.
Играчите на Германия реагираха и тръгнаха ва банк към вратата на съперника, но гредите спасиха Навас след удари на Мусиала и Рюдигер.
В 70-ата минута Коста Рика осъществи пълен обрат след гол на Хуан Варгас, но радостта на централноамериканците бе твърде кратка, след като в 73-ата минута Кай Хаверц се възползва от грешка в защитата и хладнокръвно прати топката в мрежата за първия си гол на световни първенства.
Три минути по-късно контраатака на Германия завърши с прострелно центриране към друга резерва Никлас Фюлкруг, но той направи фрапантен пропуск, пращайки топката в аут от три метра.
Пет минути преди края Гнабри центрира полувисоко и Хаверц вкара втория си гол в мача.
Фюлкруг отбеляза четвърти гол в последната минута. Попадението първоначално бе отменено заради засада, но след преглеждане на ситуацията с ВАР голът бе потвърден.
Испания - Япония 1:2
Отборът на Япония създаде първата по-опасна атака в срещата на стадион „Халифа Интернешънъл“ в Ал Раян. Юня Ито излезе в добра позиция в 8-ата минута, но стреля вдясно от вратата на противника.
Испания отговори три минути по-късно с попадение на Алваро Мората. Той се разписа за 1:0 в 11-ата минута след като засече с глава центриране на Сесар Аспиликуета. Мората отбеляза 30-ия си гол в 60 мача за националния отбор и стана вторият футболист, който вкарва в първите си три срещи за Испания на Световно първенство след Телмо Сара през 1950 г.
Пак Мората застраши вратата на Япония в 23-ата минута, но не успя да отправи достатъчно силен удар. Изстрел на Даичи Камада в 36-ата минута бе блокиран от защитата на испанците, а в 43-ата Дани Олмо получи добър пас и стреля, но бранител на Япония се намеси навреме.
Подобно на първия си мач срещу Германия, японските футболисти излязоха много мотивирани за второто полувреме. В рамките на три минути те осъществиха пълен обрат. Влезлият като резерва Рицу Доан изравни за 1:1 в 48-ата минута с добре насочен силен удар извън границата на наказателното поле.
В 51-ата минута, при нова атака за Япония, друга резерва Каору Митома овладя топката на крайната линия и върна към Ао Танака, а той от близко разстояние отбеляза за 2:1. След преразглеждане на ситуацията с ВАР попадението беше признато, тъй като решението бе, че топката не е напуснала очертанията на терена с пълния си обем.
Развитието на класирането в групата предложи много емоции за феновете, тъй като в един момент Испания бе извън първите две места заради временната преднина на Коста Рика срещу Германия в другия мач.
В следващите минути испанските национали се успокоиха и задържаха владението на топката за по-дълго, очаквайки точния момент да атакуват, но японците показаха добра организация в защита. Такума Асано пробва мерника си за Япония в 70-ата минута, но прати топката вдясно от вратата, а четири минути по-късно и Марко Асенсио не сполучи за Испания.
Дани Олмо също стреля към вратата на противника десет минути преди края на редовните 90, но бранителите на Япония пак се справиха, а в 83-ата стражът на Испания Унай Симон трябваше да се намеси след удар на Ко Итакура. Асенсио пропусна добра възможност да изравни в 90-ата, когато не успя да преодолее Шуичи Гонда и резултатът остана 2:1 за Япония.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни