Страните членки (Съветът) на ЕС и Европейският парламент постигнаха споразумение за пълното премахване на безплатните квоти при търговията с въглеродни емисии до 2034 г.
Целта е допълнително намаляване на тези емисии в производствения процес и повече инвестиции в благоприятни за климата индустрии.
До 2030 г. въглеродните емисии, с които предприятията търгуват, трябва да бъдат намалени с 62 на сто спрямо 2005 г. Това е 1 процентен пункт повече от предложението на Европейската комисия. За постигане на тази цел, се предвижда еднократно орязване на квотите в ЕС от 90-мегатонов еквивалент на въглероден диоксид през 2024 г. и 27-мегатонов през 2026 г., успоредно с годишното им намаление до 4,3 на сто между 2024 и 2027 г. и 4,4 на сто между 2028 и 2030 г.
Намаляването на безплатните квоти при търговията с парникови емисии трябва да започне постепенно, като стартира с 2,5% през 2026 г. се стигне до пълното им премахване през 2034 г.
Отделна система за търговия с емисии за горива за пътния транспорт и сградите ще определя цените на емисиите в тези области. Тя ще бъде задействана през 2027 г., като може да бъде отложена с една година, ако цените на горивата се окажат изключително високи.
Всички национални приходи от търгове на квоти на въглеродни емисии ще бъдат изразходват за дейности, свързани с климата.
За най-уязвимите ще бъде създаден социален фонд за климата. За първи път търговията с въглеродни емисии ще обхване и морския транспорт.
За да влезе в сила, споразумението трябва да бъде официално одобрено от Съвета и Европейския парламент.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни