Освен диверсификацията на газовите доставки, трябва чувствително да се повиши скоростта на енергиен преход към зелена енергия, възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) и зелен водород.
Това каза ръководителят на практика "Климат и енергия" във WWF България Апостол Дянков, който припомни съобщение от началото на март, подкрепено от Европейската комисия и Европейския съюз. По време на онлайн събитието за журналисти "Зелената сделка в новия климат" Дянков добави, че целта да се намалят въглеродните емисии до 2030 г. с 55 процента всъщност може да се ускори още повече, пише БТА.
Той направи връзка с докладите на Междуправителствения панел по климатичните промени (IPCC).
Един от изводите от доклада на IPCC от миналата година е бил, че газът метан - вторият по важност парников газ, трябва да бъде значително съкратен. Това е било и едно от действията на конференцията за климата в Глазгоу. Сега с геополитическите събития и особено с войната в Украйна се налага да се съкрати метанът, посредством още по-спешно намаляване на използването на изкопаем газ в ЕС. Това ще задейства редица промени в политиките, уточни експертът на WWF България.
Ще се търси значително повишаване на енергийната ефективност - ускоряване в енергийното обновяване на сградите, допълни Дянков. Освен това ще започне масово въвеждане на покривни фотоволтаици. Фокусът ще бъде върху производството на възобновяеми енергоносители в газообразно състояние, каквито са биометанът и зеленият водород.
Още по темата
- При убедителна победа, Борисов обеща да върне милиардите, загубени снощи от парламента
- Зеленски към Фон дер Лайен: Планът за победа на Украйна зависи от бързи решения на съюзниците тази година
- Украйна може да замени руския газ за Европа с азерски
- ПП-ДБ иска Юлиан Попов да бъде еврокомисар по енергетиката
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни