Бившият руски президент Дмитрий Медведев направи необявено предварително посещение в Пекин, където обсъди с китайския президент Си Цзинпин войната в Украйна, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Медведев, който понастоящем е заместник-председател на Съвета за сигурност на Русия, публикува в своя канал в "Телеграм" кадри от своята среща със Си. Бившият президент на Русия позира усмихнат за снимки. Публикацията съдържа и кадри от среща между руски и китайски представители.
Медведев заяви, че двамата със Си са обсъдили стратегическото партньорство "без ограничения" между двете страни, както и войната в Украйна. Той не даде повече подробности.
"Обсъдихме съдействието между двете управляващи партии на Китай и Русия… двустранното сътрудничество в рамките на нашето стратегическо партньорство, включително в областите на икономиката и индустриалното производство. Обсъдихме и международни въпроси, включително, разбира се, и конфликта в Украйна", каза бившият руски президент.
Той определи разговорите като полезни.
Русия ускори своето обръщане към Пекин, след като срещу нея бяха наложени редица западни санкции като наказание за инвазията в Украйна, която Москва нарича "специална военна операция", посочва Ройтерс.
Русия се опитва да насърчи по-тесни икономически и политически връзки с Китай, както и връзки в областта на сигурността, за да компенсира загубата на тези свои връзки със Запада. Тя смята Си за потенциален съюзник в антизападна коалиция.
Още по темата
- Украйна: Унищожихме руски команден пункт в Курска област със "Сторм Шадоу"
- Путин: Изстреляхме нов тип балистична ракета със среден обсег срещу Украйна
- ДЕНЯТ В НЯКОЛКО РЕДА: Съдът в Хага vs. Нетаняху
- Борисов, Петков и Пеевски заедно наградени "за заслуги" от Украйна. Просто само последният се похвали
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни