Антивирусно хапче срещу COVID помага за по-бързото възстановяване при ваксинирани, но все пак уязвими пациенти, но не намалява риска от хоспитализация или смърт, пише "Гардиън".
Обединеното кралство стана първата държава в света, която през ноември 2021 г. одобри molnupiravir - медикамент в орална форма, хапче, което се приема два пъти дневно вкъщи.
По това време имаше големи надежди, след като проучване предположи, че то намалява два пъти опасността от хоспитализация или смърт при неваксинирани високорискови пациенти. Но малко след като лекарството получи одобрение, следващо изследване, осъществено вече в условията на Делта варианта, показа, че хапчето има по-малък ефект от предварително очаквания.
Сега изследване, публикувано в сп. "Лансет", стига до изводите, че molnupiravir не намалява риска от хоспитализация или смърт и при ваксинирани хора от уязвимите групи, които са заразени с Омикрон, пише "Гардиън".
Проф. Крис Бътлър от Оксфордския университет и един от ръководителите на изследването обяснява, че все още може да има обстоятелства, при които това антивирусно хапче може да помогне - например да съкрати периода на възстановяване и връщане на работа на хора, заети в ключови сфери - това в случаи, когато обществените системи са под силен натиск.
В проучването са включени пълнолетни британци, заразени с COVID и болни на 50+ години или над 18-годишна възраст, но с друго заболяване, което ги поставя в рисковата група.
В периода 8 декември 2021 г.- 27 април 2022 г. екипът учени е проследил над 25 700 участници. 94 на сто от тях са получили най-малко три дози от ваксина срещу COVID.
Половината от тях са били лекувани с обичайните средства, другата половина минава през 5-дневен курс на лечение с molnupiravir.
Резултатите, основани на 28-дневен период, в който всеки участник е проследяван, показват, че двете групи имат подобни проценти на хоспитализации и смърт. При хората на обичайно третиране подобни резултати има при 98 от общо 12 525 души. В групата, лекувана с molnupiravir, числата са съответно 105 души от общо 12 529 участници.
Добрата новина е, че пациентите на molnupiravir се възстановяват много по-бързо - средно за 9 дни спрямо 15 дни за хората в другата група. По-нататъшни анализи предполагат, че времето за възстановяване може да се намали и до 4,2 дни средно.
Все пак проф. Мартин Ландроу, също от Оксфодския университет, но неангажиран в изследването, отбелязва, че участниците са знаели, че вземат антивирусното хапче.
"Тази информация не може да окаже влияние върху необходимостта от лечение в болница или очевидно на настъпването на смърт, но не знаем до каква степен не е повлияла върху субективната преценка на пациентите за състоянието им и съобщаването за симптомите им", казва той.
Още по темата
- През октомври: повече респираторни вируси, сред тях ръст и на COVID. Време за ваксинация
- Ал Пачино едва не умрял от COVID през 2020 г. - бил без пулс няколко минути
- Борис Джонсън искал Великобритания "да си вземе" COVID ваксини от нидерландски склад. С надуваеми лодки
- Доц. Кунчев: COVID вариантът ХЕС е много лек - колебаеш се болен ли си, или не си
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни