След като елиминира Григор Димитров в три сета, Новак Джокович се справи още по-лесно с местния любимец Алекс де Минор на "Аустрелиън оупън", така за 13-и път се класира на четвъртфинал в първия за годината турнир от Големия шлем - 6:2, 6:1, 6:2.

Деветкратният шампион даде само пет гейма на Де Минор за малко повече от два часа и постигна 25-а поредна победа в надпреварата, след като спечели три поредни титли в Мелбърн от 2019-а до 2021 г., През миналия сезон той не беше допуснат до участие заради това, че не е ваксиниран срещу коронавируса.

Четвъртият в схемата доминираше отчетливо, като не даде нито една възможност за пробив на противника, пласира 26 печеливши удара срещу едва 9 на австралиеца.

Следващият съперник на Джокович ще бъде поставеният под номер 5 Андрей Рубльов, който спаси два мачбола при драматичния успех над деветия в схемата Холгер Руне (Дания) с 6:3, 3:6, 6:3, 4:6, 7:6(11-9). Той достигна до финалната осмица за втори път в последните три сезона.

Томи Пол (САЩ) елиминира номер 24 Роберто Баутиста Агут (Испания) с 6:2, 4:6, 6:2, 7:5 и за първи път достигна до четвъртфинал на турнир от Големия шлем. Там той очаква сънародника си и също дебютант в тази фаза Бен Шелтън, който по-рано днес триумфира в изцяло американски сблъсък над Джей Джей Уулф с 6:7(5), 6:2, 6:7(4) 7:6(4), 6:2.