Има опасност, за да не направят това, което е възможно сега, политиците да се скрият зад нещо уж по-голямо. Това каза правосъдният министър Крум Зарков по повод създаването на механизъм за разследване на главния прокурор.

Коментарът на Зарков бе по повод изявленията на различни политици, че промените в НПК и Закона за съдебната власт, изготвени от правосъдното министерство по темата, не решават въпроса и трябва да се мисли за промени в Конституцията. От ДПС дори изтъкнаха, че вече имат конкретни предложения.

"В министерство на правосъдието сме реалисти и работим върху това, което е възможно сега - законов текст, който ще направи голяма крачка напред. Останалото е въпрос на конституционни мнозинства", посочи правосъдният министър.

И припомни, че правителството вече одобри повторно текстовете, свързани с отговорността за главния прокурор. Подобни предложения имаше и в предишния парламент, но след дълго мотане и бавене с различни процедурни хватки те минаха само на първо четене.

Министерството на правосъдието не обмисля предложения за промени в Конституцията, каза още Зарков.  Според правосъдния министър остава един въпрос от конституционно ниво - съставът на Висшия съдебен съвет.

"Направихме максималното, от гледна точка на законово ниво, мнозинствата във ВСС да отговарят на отдавна известното изискване за начина, по който функционира кадровият орган. Не виждам с какво текстовете, които предлагаме, са противоконституционни", каза Зарков.

В някои текстове на закони, които не бяха приети от 48 НС, има леки корекции, те не са по философията, а са от технически характер. Това важи и за евентуални промени в закона за домашното насилие, каза Зарков и поясни, че МП подкрепя предложението от екипа на Надежда Йорданова, в качеството й на министър, за редакция на текстове в тази насока.

Националното бюро за правна помощ и МВР ще подпишат меморандум за сътрудничество по тази тема.

Крум Зарков участва в събитие по проект "Съвременна учебна среда за съдии, прокурори, следователи и други представители на професионалната общност", изпълняван от Националния институт на правосъдието и осъществяван с финансовата подкрепа на Програма "Правосъдие“ на Норвежкия финансов механизъм 2014-2021.