Зърнопроизводители организираха протест край ГКПП "Дунав мост" при Русе, като блокираха със земеделски машини движението в района на граничния пункт, предава БТА.

По думите им причина за недоволството е силно влошената конкурентоспособност на българските земеделски производители заради либерализираната търговия със селскостопански стоки с Украйна, тежката ситуация в сектор "Земеделие", липсата на обичайната пазарна активност от страна на търговците за закупуване на български зърнени и маслодайни култури.

Според протестиращите пазарните цени през последните няколко месеца на всички масово отглеждани зърнени и маслодайни култури не покриват разходите за тяхното производство.

Затова земеделските производители настояват да не се удължава за България действието на регламент на Европейския съюз, касаещ безмитния внос на стоки от селскостопански произход от Украйна.

Председателят на Тракийския съюз на зърнопроизводителите Радослав Христов каза, че около 40 процента от продукцията, произведена през миналата година в България, стои по складовете.

„Въпросът е къде ще съхраним новата продукция, тъй като жътвата ще започне след три месеца. Тук сме, защото Брюксел не чува нашия глас“, каза Христов.

Милен Коев – председател на Районния съюз на фермерите „Дунавско зърно“, заяви, че целта на протеста е да се защити българското производство.

„В Русенска област около 50 процента от продукцията – пшеница, царевица, слънчоглед, залежава по складовете. В други години по това време сме продали почти всичко. Пазарът е много труден. Цените, които ни предлагат, са много ниски и сме на загуба", каза Коев. Той заяви, че протестът ще продължи и в следващите два дни.

Протестиращите издигнаха транспаранти с надписи: „Спрете геноцида на земеделието“, „Искаме да бъдем конкурентоспособни фермери“, „Българската земя храни българския народ“.

Министърът на земеделието Явор Гечев коментира малко по-рано през деня, че има големи количества зърно в България, те все още не са продадени.

"Чакаме и нова реколта. Има и частични плащания, но нито една субсидия, която да замести приходите. Утре имаме потвърдена среща с представители на земеделските производители. От Украйна влизат и сухо мляко и яйца, плодове и зеленчуци също. Ще чуем исканията, ще предлагаме допълнителни мерки, свързани с европейското законодателство. Ще искаме да има коридори, които реално да съществуват, а не да са за сметка на земеделските производители. Ясно да се чуе, че държавите, които са по-близо до Украйна, плащат много по-висока цена. Притеснени сме, че едната реколта ще се застъпи с другата, затова искаме мерки, които да не са само парични. На предстоящите срещи в ЕК ще настояваме за допълнителни мерки и коридори за извеждане от държавата", заяви той. 

По думите му 20 пъти е бил увеличен вноса на слънчоглед. "С половин милион тона повече продукция не е реализирана, но и реколтата е по-малко 1,5 млн. тона от миналогодишната. Самият регион се дебалансира като търговия", посочи Гечев.

ЕК дава € 16,75 млн. на производителите ни. Държавата може да даде отгоре

България ще получи еднократна помощ в размер на 16,75 милиона евро заради затрудненията, които нейните производители търпят заради износа на зърно за Украйна.

Това съобщи за Клуб Z говорителят на Европейската комисия Мириам Гарсия Ферер.

Отпускането на сумата ще бъде гласувано утре в Комитета на Общата организация на пазарите (ООП), която е един от стълбовете на Общата селскостопанска политика (ОСП).

Преди 10 дни ЕК предложи общо 56,3 милиона евро а България, Румъния и Полша – трите страни, които са най-засегнати от износа на украинско зърно.

На Европейския съвет на 23 март Букурещ поиска увеличаване на сумата. Всяка държава може да увеличи помощта със собствени средства, стига да пожелае, Каза за Клуб Z Мириам Гарсия Ферер.