Петролните фючърси поскъпнаха със около 8% в началото на търговията в понеделник, след като през уикенда "ОПЕК+" обяви изненадващо съкращаване на съвместното производство с над 1 млн. барела на ден (с около 1,16 млн. барела на ден), съобщават Ройтерс, Блумбърг и Франс прес, цитирани от БНР.
Обединените арабски емирства (ОАЕ) и Саудитска Арабия обявиха, че доброволно ще намалят производството си на петрол с общо 644 000 барела на ден от месец май до края на 2023 г.
Саудитска Арабия ще намали добива си с 500 000 барела на ден, докато ОАЕ планират да намалят добива си със 144 000 барела на ден. Този ход беше направен в координация с други страни от ОПЕК и извън картела, включително Ирак, Кувейт, Обединените арабски емирства, Оман и Алжир, които също обещаха да намалят добива си на петрол.
Намаляването на производството е насочено към стабилизиране на световните цени на петрола, които бяха повлияни от пандемията от Covid-19 и произтичащото от това икономическо забавяне, посочват от ОПЕК и допълва, че се очаква решението за намаляване на производството да помогне за балансиране на петролния пазар и да предотврати свръхпредлагането на петрол.
В същото време Русия, която е друг важен член на формата "ОПЕК+", обяви, че ще намали своето производство с 500 хил. барела на ден до края на юни месец в координация със своите съюзници от петролния картел.
Руският вицепремиер Александър Новак потвърди, че Москва се е съгласила да последва намаляването на производството на петрол, обявено от Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства в неделя.
Новак разкритикува "късогледите енергийни политики на западните страни" и опитите им да въведат механизъм за таван на цените, като предупреди, че тези политики създават значителни рискове за глобалната енергийна сигурност и оказват влияние върху потребителите.
Казахстан също обяви доброволно намаляване на производството на петрол със 78 000 барела на ден от май до края на 2023 г.
Решението на "ОПЕК+" ще доведе до съкращаване на общият производствен обем, което се равняван на около 3,7% от световното петролно търсене, според изчисления на агенция Ройтерс.
По-късно днес ще се проведе заседание на мониторинговия комитет на "ОПЕК+".
След изненадващото съкращаване на производство с над 1 млн. барела на ден от страна на "ОПЕК +", основните петролни фючърси поскъпваха за кратко в началото на днешната търговия с близо 7-8% към най-високи ценови нива от средата на февруари насам, преди да парират част от силното възходящо движение.
Към 09.30 часа българско време фючърсите на петрол Брент поскъпват в рамките на деня с 5,16% малко над 84 долара за барел, докато фючърсите на американския лек суров петрол - с 4,65% към 79,20 долара за барел.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни