Главният изпълнителен директор JPMorgan Chase - Джейми Даймън предупреди в годишното си писмо до акционерите на водещата американска банка, че банковата криза "все още не е приключила" и че дори след като премине, "ще има последици от нея за години напред".

Даймън обаче настоява, че "последните събития не приличат на това, което се случи по време на световната финансова криза от 2008 г.".

Той добави, че JPMorgan иска да помогне за укрепването на по-малките регионални банки в полза на цялата финансова система.

През март имаше информации, че JPMorgan ръководи усилията на група банки да спасят First Republic Bank, като бяха направи депозити на стойност 30 милиарда долара в регионалния кредитор.

Междувременно Джейми Даймън критикува регулаторните органи във връзка с неотдавнашната банкова криза, посочвайки, че те стимулират банките да трупат държавни ценни книжа и налагат погрешни стрес тестове, предаде "Файненшъл таймс", цитиран от БНР. 

Даймън каза, че фалитът миналия месец на Silicon Valley Bank и организираното от швейцарското правителство поглъщане на Credit Suisse от UBS рискуват да подкопаят доверието в банковата индустрия и са накарали инвеститорите да оценяват по-голям риск от евентуална рецесия в САЩ.

В годишното си писмо до акционерите шефът на JPMorgan Chase също така отбеляза, че регулаторните правила са насърчили банките да натрупат големи портфейли от американски държавни облигации, чиято стойност падна, тъй като Федералният резерв повиши рязко лихвените проценти, оставяйки кредиторите да се оправят със загубите на хартия, което изплаши инвеститорите.

"По ирония на съдбата, банките бяха насърчавани да притежават много сигурни държавни ценни книжа, тъй като те бяха считани за високо ликвидни от регулаторите и имаха много ниски капиталови изисквания“, каза Даймън. "Още по-лошото е, че Федералният резерв не направи стрес тест на банките за това какво ще се случи, когато лихвите скочат", посочи той, цитиран от Блумбърг. 

Швейцария: Credit Suisse щеше да фалира 

Междувременно швейцарската централна банка обяви, че е помогнала за сделката на UBS и Credit Suisse, защото е видяла сигурни знаци, че последната ще фалира. 

Без поглъщането, осъществено с посредничеството на правителството, беше "много, много вероятно да се случи финансова криза в Швейцария и в световен мащаб", заяви вицепрезидентът на ШЦБ - Мартин Шлегел пред телевизионния оператор SRF,  цитирано от Блумбърг. Credit Suisse "тогава щеше да фалира", добави той.

Коментарите подчертават драматичната ситуация за швейцарския кредитор, преди да се съгласи на сделката за 3 милиарда франка (около 3,3 млрд. долара) през месец март, когато световните пазари вече бяха поставени под напрежение поради фалита на Silicon Valley Bank в САЩ. Тези коментари идват в момент, в който инвеститорите се събират на хокейния стадион в Цюрих във вторник за годишното общо събрание на Credit Suisse. Акционерите и пълномощниците са посочили, че могат да гласуват против преизбирането на няколко членове на борда, отбелязва Блумбърг.

Самата сделка беше договорена без одобрението на акционерите на Credit Suisse и UBS, което подчертава неотложността на ситуацията. Министърът на финансите Карин Келер-Сутер каза преди това, че Credit Suisse не би издържала и ден без операцията по нейното спасяване.