Арбитражният съд на Московска област замрази в сряда средства на две големи американски банки на обща стойност около 372 млн. долара. Мотивите за това са плановете на украинската централна банка за ликвидация на клон на най-голямата руска банка "Сбербанк" и решението за поставянето под контрол на активите й.
Замразените средства са в размер на 251 млн. долара в Bank of New York Mellon, които са били държани от руския клон на Citibank, и 121 млн. долара в JP Morgan Chase, чиито пари са били депозирани в руския филиал на американската Morgan Chase Bank. С иска си прокуратурата търси признание, че въпросните средства, които са били вложени от банка "Ем Ар" в двете американски институции, са собственост на "Сбербанк".
В решението на съда се казва, че мярката е поискана от заместник главния прокурор "за защита на интересите на Руската федерация" във връзка с отнемането от централната банка на Украйна на лиценза на банка "Ем Ар" и плановете за нейното закриване до 2025 г. Банка "Ем Ар" е украински клон на най-голямата руска банка "Сбербанк", посочва Ройтерс.
Според съдебните документи "Сбербанк" е била лишена от съдебен контрол върху дъщерното си дружество и от правото да се разпорежда с приходите му, което означава, че държавата „е загубила възможността да обезпечи собствените си приходи от чуждестранната дейност на банка "Ем Ар“.
Ройтерс посочва, че "Сбербанк" и JP Morgan са отказали да коментират съдебния иск.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни