Днес в Гърция се провеждат парламентарни избори. Акцентът е поставен най-вече върху социалните проблеми.
Панайотис Калиндерис стои само на няколкостотин метра от площада, където министър-председателят на Гърция Кириакос Мицотакис произнесе последната си предизборна реч в петък вечерта. Той е пенсионер, добре облечен с риза и кожени обувки. В репортаж на германската телевизия ARD той разкрива обаче колко трудно е да покрие ежедневните си разходи с пенсията си. Идва в кухнята за бедни, често няколко пъти седмично, за да си вземе малко храна. Там може да си вземе душ, когато топлата вода вкъщи стане твърде скъпа.
"Получавам 350 евро месечна пенсия и плащам 250 евро наем. Така че остават 100 евро за ток, телефон и т.н. Така че нямам друг избор, освен да дойда тук", казва той. През зимата пенсионерът е изключил отоплението. То е станало твърде скъпо.
Премиерът Мицотакис от консервативната „Неа Демократия“ знае, че именно социалните въпроси са тези, които ще решат евентуалното му преизбиране. Въпреки трудностите в момента икономиката на Гърция е във възход. Дългът все още е най-високият в еврозоната, но никъде другаде съотношението на дълга не е намаляло толкова много през последните три години. Износът е на рекордни нива. А безработицата намаля почти наполовина до по-малко от 11 % през четирите години на управлението му. Освен това имаше успехи във външната политика: отношенията с Турция се облекчиха след тежките земетресения в Турция и Сирия през февруари, защото Гърция беше една от първите страни, които изпратиха спасителни екипи. Освен това изграждането на стената по северната граница с Турция напредва и това намалява значително потокът от бежанци.
След нападението на Русия над Украйна Мицотакис подкрепи своите граждани със субсидия от десет милиарда евро за разходите за енергия и с помощи за пазаруване. А съвсем наскоро той повиши минималната работна заплата до около 700 евро. Все пак това не е достатъчно за мнозина. Пред хиляди поддръжници в петък той обеща, че през следващите четири години минималната заплата трябва да продължи да се увеличава до 950 евро, а средната заплата - до 1500 евро. Най-големият му съперник, Алексис Ципрас от лявата партия "Сириза", отиде още по-далеч с обещанията си: при него минималната заплата трябва да се повиши незабавно до почти 900 евро, както и пенсиите. А доходите в публичния сектор - с десет процента. Ципрас не успя да отговори откъде ще дойдат парите. Той беше министър-председател от 2015 до 2019 г., в разгара на дълговата криза. Сега иска втори шанс, дори и да не иска да го нарича така.
„По-скоро желаем от цялото си сърце възможността да управляваме за първи път със собствена програма. Без задължения. Без Шойбле и без Тройката“, заяви Ципрас пред своите ликуващи поддръжници пред сградата на парламента.
Коалиция или втори избори през юли?
Последните социологически проучвания дават на „Сириза“ около 29%, с около шест процентни пункта по-малко от „Неа Демократия“ на премиера Мицотакис. След тежката влакова катастрофа през февруари „Неа Демократия“ загуби популярност, но напоследък се възстанови в проучванията и би искала да продължи да управлява самостоятелно. За целта обаче ще са необходими втори избори в началото на юли, на които победителят ще има право на бонус места в парламента. Ципрас, от друга страна, предвижда създаването на "прогресивна коалиция". С кого, той оставя без отговор. Социалдемократическата ПАСОК, третата по сила сила в проучванията с около десет процента, не иска да се ангажира като евентуален "крепител".
„Нито със „Сириза“, нито с „Неа Демократия“, заяви Никос Андрулакис. Той обвинява и двете партии в злоупотреба с власт. "Те не зачитат човешките права, върховенството на закона и разделението на властите", каза лидерът на ПАСОК. Това е намек за скандала с подслушването, който разтърси Гърция миналата година. Самият Андрулакис стана негова жертва, а нишките водят към кабинета на Мицотакис. За пенсионера Панайотис Калиндерис и много други избиратели обаче този въпрос едва ли е решаващ за изборите. Те се надяват, че положението в Гърция ще продължи да се подобрява. И че нещо от този подем ще достигне и до тях.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни