Кандидат за кмет, близък до президента Румен Радев, получава само 7 на сто подкрепа.
Това сочат данните от национално представително изследване на "Алфа рисърч". То е проведено в периода 20-26 юни 2023 г., публикува се на сайта на агенцията и се реализира със собствени средства. Осъществено е сред 1000 пълнолетни граждани от цялата страна. Използвана е стратифицирана двустепенна извадка с квота по основните социално-демографски признаци. Информацията е събрана чрез пряко стандартизирано интервю с таблети по домовете на анкетираните лица.
Близък до президента кмет биха подкрепили 7% от анкетираните. Това вероятно означава, че ако се реализира хипотезата за президентски кандидати, те вероятно ще играят като „независими“, посочват от агенцията. От месеци неофициално се лансират предположения, че в някои от големите градове, сред които и София, Радев ще пробва да си осигури влияние чрез неформално участие в местната власт. За подобна възможност се говореше и в изтеклия от Националния съвет на "Продължаваме промяната" запис.
"Радев е тръгнал да си пазарува кметовете на ГЕРБ един по един. Хванал е под едната ръка Гешев, под другата ръка - Копринков. И с едната ръка ги подкупва, с другата ръка ги заплашва (кметовете - б.р.). Това нещо в момента се случва на абсолютно всички ГЕРБ-ерски кметове. Това, което ще се случи, е че вместо да имаме ГЕРБ - 25%, ще имаме ГЕРБ - 15% и 10% прокремълска партия на Радев с местните кметове", казваше в него Асен Василев.
Партиен или независим кандидат?
В сегашното си изследване от агенцията питат и за предпочитанията сред избирателите дали кметът на тяхното населено място трябва да е партиен или независим кандидат. Мненията са разделени с известен уклон към партийна фигура. За партиен кандидат са 45%, а за необвързан политически - 39%. Политическите кандидати за кметове са предпочитани от симпатизантите на партиите, представени във властта на местно или национално равнище – ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС. Зад независимите кандидати застават в преобладаващата си част привържениците на ИТН и "Възраждане", а избирателите на БСП остават поляризирани.
Същият или нов кмет?
Силна поляризация има и по оста „приемственост или промяна в местната власт“. 41% от имащите право на глас биха предпочели в тяхната община да продължи да управлява сегашния кмет, а 49% са за избор на нов. В големите градове преобладаващо желание е за нови лица в управлението, докато в по-малките общини симпатиите са на страната на действащите кметове. Предизвикателствата пред новите лица са свързани с по-ниската им популярност, а пред сегашните управници – евентуална протестна вълна на втори тур.
При предстоящите местни избори се очертават няколко базови сблъсъка - между статукво и промяна, между партийни и „независими“ кандидати. Резултатите ще се решават във всяка една община поотделно, но могат да се очакват редица оспорвани битки, изходът от които ще има своето отражение и в национален план. Националното проучване не е представително за отделните общини, където нагласите изискват самостоятелни проучвания, но показва следните характерни особености, уточняват от "Алфа рисърч".
Още по темата
- СЕМ, ГЕРБ и Пеевски влязоха в доклад за медийната цензура на Балканите
- Румен Радев за ракетите на САЩ срещу Русия: Опасна игра! Връщането на Тръмп дава надежда
- Нинова създава нова формация - не знае дали ще е "ляво, център, консервативно"
- 72-ма български чиновници на климатичната среща в Баку, малцина се занимават с темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни