Съединените щати, Европейският съюз и Африканският съюз призоваха днес за възстановяване на демократичния ред в Нигер, където по-рано тази седмица бе извършен военен преврат.

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън, който е в Австралия, каза по-рано през деня пред журналисти, че е разговарял по телефона със сваления президент Мохамед Базум, но не даде подробности, предаде Ройтерс.

Съединените щати призоват за незабавното освобождаване на Базум и възстановяване на демократичния ред в Нигер, заяви след това Блинкън. Той предупреди, че двустранното партньорство в областта на икономиката и сигурността, което възлиза на стотици милиони долари годишно, ще зависи от възстановяването на демократичното управление и конституционния ред в западноафриканската държава.

Европейският съюз "не признава и няма да признае властите в Нигер след пуча", даде да се разбере върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Жозеп Борел, цитиран от Франс прес.

Вчера генерал Абдурахаман Чиани, командващ президентската гвардия, се самопровъзгласи за нов ръководител на страната.

Президентът Мохамед Базум "бе избран демократично, следователно той е и остава единственият легитимен президент на Нигер", подчерта днес Борел. Той призова за "безуословното и незабавно" освобождаване на Базум.

Междувременно ЕС "незабавно и за неопределено време" спира изцяло своята помощ за Нигер и своето сътрудничество с западноафриканската държава в областта на сигурността, допълни Борел.

Африканският съюз призова военните в Нигер незабавно да се върнат в казармите и за "възстановяване на констутиционната власт" до 15 дни, предаде АФП.

Изявлението бе публикувано сред заседание на Съвета за мир и сигурност на АС вчера.

Икономическата общност на западноафриканските държави (ЕКОВАС) от своя страна ще се събере на извънредна среща утре в Нигерия, за да обсъди ситуацията в Нигер.

Това е седмият военен преврат в Западна Африка през последните по-малко от три години. Нигер бе смятан за най-надеждния съюзник на Запада в един нестабилен регион, отбелязва Ройтерс.

Джихадистки групировки вилнеят от години в Западна Африка, където антизападно настроени военни поеха властта в Мали и Буркина Фасо, припомня БТА.