Температурата в централните части на София се повишава непрекъснато, показват данни от последните години, анализирани от института GATE. Това е свързано с появата на т. нар. "топлинни острови".
Основните фактори за появата им са генерираната от човешката дейност топлина, увеличената консумация на енергия, трафикът, презастрояването, намаляването на зелените зони и паркове, липсата на водни басейни и презаселването. Локалния климат и релеф също влияят съществено върху появата на този феномен, съобщават от института, цитиран днес от БТА.
В контекста на този проблем, GATE изследва островите на топлина в София. Проучванията са базирани на числовия модел за предсказване на времето Weather Research and Forecasting (WRF) и наличните данни в града за потреблението на електроенергия, трафик, население и др.
Част от изследванията е разработването на енергиен атлас на София, който ще бъде представен за първи път на международна научна конференция Geospatial Week през септември 2023 г. в Кайро, Египет. Резултатите от извършените анализи ще бъдат интегрирани в 3D модела на града, разработен пилотно за район "Лозенец". Той се обогатява непрекъснато с данни от разнородни източници и е основа за реализацията на различни сценарии, свързани с градските процеси и явления, включително въздействието на климатичните промени.
Създаването на "Цифров двойник на града", в рамките на който се извършват изследванията, подпомага анализите и симулациите, свързани с анализ на качеството на въздуха, градско планиране, енергийна ефективност, мобилност и др.
Наскоро от meteobalkans.com предупредиха, че в сравнение със Софийското поле, столичани живеят върху "котлон". Експертите напомниха, че за справяне с градските топлинни острови се предприемат мерки като създаване на т. нар. зелени покриви, увеличаване на зелените насаждения и парковете, използване на светли материали за покриви и настилки, стратегии за енергийна ефективност на сградите и устойчиво урбанизиране.
Специалистите смятат, че е необходимо да се засили отражателната способност на сградите, например с плоски покриви в бял цвят и повече тревни площи.
* * *
Институтът GATE е първият център за големи данни и изкуствен интелект в Източна Европа. Той е създаден през 2019 г. като съвместна инициатива между Софийския университет "Св. Климент Охридски", Технологичния университет "Чалмърс" и "Индустриални технологии Чалмърс", Швеция. GATE съдейства за създаване на интелигентно общество, управлявано от данните, като разработва технологични решения, базирани на големи данни и изкуствен интелект и ускорява тяхното прилагане за решаване на проблеми в социално значими сфери. GATE извършва научни изследвания и създава иновации в четири приложни области - "Градове на бъдещето", "Цифрово здравеопазване", "Умна индустрия" и "Интелигентно правителство".
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни