Германия успя с помощта на десетки партньорски служби да блокира и спре най-зловредната хакерска компания в света „Quakbot“. Смята се, че тя е отговорна за хакерските атаки срещу хиляди компании и институции в света и е нанесла щети за стотици милиони евро.
В продължение на години хакери изнудваха компании и правителствени институции чрез ботнета "Qakbot". Сега разследващите са превзели сървърите на зловредния софтуер в рамките на международна операция - с фокус върху Германия. В най-мащабната операция срещу киберпрестъпността са участвали освен германското разузнаване, също така Европол, Евроджъст, ФБР и службите на Нидерландия, Франция и Великобритания.
Сървърната инфраструктура на софтуера се е намирала в Германия. Разследващите са превзели инфраструктурата и са лишили окончателно извършителите от достъп до системите. Операторите и администраторите засега са неизвестни и се разследват по подозрение за бандитска дейност и търговско изнудване.
„Qakbot", известен още като "Qbot" и "Pinkslipbot", се смяташе за един от най-опасните зловредни програми в световен мащаб. Извършителите контролираха ботнет, който според докладите само през миналата година е включвал над 700 000 компютърни системи. Данните от компютъра се препращали към извършителите и заразеният компютър ставал част от ботнет - мрежа от компрометирани компютри. След това се използвал допълнителен зловреден софтуер за криптиране на данните на компютърната система с цел изнудване на жертвата. Програмата е била използвана в продължение на поне десет години - мишени са били най-вече компании, здравни заведения и правителствени агенции.
Разследванията в Германия са в ход от лятото на 2022 г. Преди това американските органи вече са започнали разследвания. Мултинационалното разследване е било ръководено от ФБР. По информация на САЩ са били спрени 52 сървъра в различни държави. Освен това ФБР е изтрило дистанционно "Qakbot" от заразените компютри. Германската министърка на вътрешните работи Нанси Фейзер заяви днес, че това е "голям и ефективен удар". Разбиването на подобни мрежи е "много решителен фактор в борбата с престъпността".
"Интернет не е анонимно, беззаконно пространство", продължи Файзер. "Там също провеждаме последователни, координирани и успешни разследвания".
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни