Американска компания Meta може да добави платена абонаментна опция за Instagram и Facebook в Европа, съобщи "Ню Йорк Таймс". Абонаментният вариант без реклами е предназначен да отговори на регулациите на Европейския съюз, които са намалили някои от най-печелившите методи на Meta за събиране на данни. През април компанията заяви, че рекламата в ЕС представлява 10% от общия приход на компанията.
Този ход ще бъде първият път, в който Meta се отклонява от стандартния си модел на безплатни платформи, поддържани от реклама (и свързано събиране на данни). Според "Таймс" компанията ще продължи да предлага безплатни версии с реклама на Facebook и Instagram в Евросъюза. Не е известно точно кога компанията ще стартира новите абонамнти или колко ще струват.
"Вътрешни лица" цитирани от "Таймс" вярват, че предлагането на платен вариант без реклами може да помогне в "разрешаването на някои от опасенията на европейските регулатори", дори и ако го използват малко хора. Допълнителният вариант "би могъл да служи на интересите на Meta в региона", добавят те.
Възможността за безрекламна опция за европейски потребители би била едно от най-съществените различия между потребителските технологии в ЕС и САЩ. Meta и други социални платформи бяха принудени да се адаптират, когато Регламентът за защита на личните данни (GDPR) и други регулации станаха задължителни. ЕС наложи глоба от 1,2 милиарда евро на Meta през май за трансфер на данни на граждани на ЕС към сървъри в САЩ. Освен това компанията беше глобена с 265 милиона евро през 2022 г. за неспазване на предпазните мерки, предотвратяващи изтичането на мобилни номера и други данни на милиони потребители на Facebook и тяхното публикуване онлайн.
"Това показва, че технологичните компании се съобразяват с дигиталните регулации на ЕС и подчиняват на правителствата, а не обратното", каза професорът по право на Колумбийския университет Ану Брандфорд пред "Ню Йорк Таймс".
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни