Повишената грипна и COVID заболеваемост не трябва да води до карантиниране на класове и училища. Спешно трябва да се промени Законът за здравето и наредбите по прилагането му. В противен случай директорите на училища са длъжни да карантинират класове и да се премине на онлайн обучение дори и при един болен ученик в контакт с класа.

Това коментира пред БТА Диян Стаматов - председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета в България (СРСНПБ), който е и директор на 119-о Средно училище "Акад. Михаил Арнаудов" в София.

Според него, ако директорите не го направят, нарушават законодателството и подлежат на сериозни административни и финансови санкции.

Министерството на здравеопазването и министерството на образованието спешно, до дни, е необходимо да излязат с конкретна и ясна, еднозначна позиция регламент. С подписи на двамата министри, ако не в възможна толкова бърза законова промяна, настоява той.
 
По думите му "отново директорите на училища и детски градини са поставени пред неясната и объркана ситуация от разписаното в законодателството".

"Адекватността на институциите е изключително важна, особено когато се отнася до здравето и социализацията на подрастващите", се казва в позиция на организацията до МЗ и МОН.

Изискването за поставяне под карантина на болен от COVID-19 и контактните му лица не е отменено. Карантината за болен от COVID-19 е седем дни, а за контактните му лица е пет дни. Това се уточни, след като в Пловдив цели класове в няколко училища минаха онлайн заради положителни тестове на ученици. 

През юли МЗ предложи да отпадне карантината за болни и контактни на тях, като това изисква промени в Закона за здравето. Те обаче не стигнаха до пленарна зала.