Помните ли кога СССР започна да губи войната в Афганистан? Когато се появи вътрешното недоволство от нея. А кога започна то? Когато започнаха да губят сражения? А кога започнаха да губят сражения? Когато САЩ дадоха на муджахидините стингъри (през 1986 г., ако не се лъжа). Стингърите тогава бяха върха на технологиите в зенитните оръжия. Преносима ракета със самонасочваща се глава. Т.е.такава, от която целта не може да избяга. В Афганистан точността на попаденията беше близо 80%, 269 свалени хеликоптери и самолети от 340 атакувани. Загубите в жива сила от свалените хеликоптери и самолети (под 500 души, при това част от тях – афганистански военни) не бяха големи за съветските стандарти и в сравнение с всички човешки загуби във войната. Важната цел, която стингърите свалиха, беше убедеността на “съветските хора” (какъв израз само) във военното им превъзходство. Те свалиха мита за “непобедимая и легендарная”.
Тогавашното съветстко общество както днешното руско можеше да приеме жертви – човешки и материални – но не можеше да приеме жертви плюс поражения минус победа. Стингърите го деморализираха. Разрушиха вътрешната подкрепа за войната. Струва ми се, че точно затова Украйна днес иска Западът да ѝ достави високоточни оръжия – зенитни и противотанкови. Да, те няма да разгромят руската армия, но могат да разгромят политиката на Путин у дома, като разклатят вярата на руснаците, че е печеливша. Към икономическата цена на санкциите ще започнат да се прибавят печални свидетелства, че Русия може да бъде бита на бойното поле. Тогава за Путин биха останали две възможности – или наистина да търси компромис – вътрешен и международен, или да доказва докрай военното превъзходство на страната си. Струва ми се, че Германия, по разбираеми причини, не иска да го тласка към второто.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни