
Днес е международният ден, в който почитаме скаутските движения по целия свят. Думата „скаут“ означава „разузнавач“, но в днешни дни скаутите са хора, обединени главно от идеите си за живот сред природата и от кодекса си на коректно поведение.
Скаутското движение наброява около 30 милиона деца и юноши в многобройни клубове и организации по света, включително и България.
.png)
Смит Бейдън-Пауел
Основите на скаутската организация са поставени през 1907 г. от сър Робърт Стивънсън Смит Бейдън-Пауел в Англия. Като бивш военен лорд Бейдън-Пауел от Гилвел създава първият скаустки отряд който наброява 15-20 момчета от градските улици, като ги завежда на скаутски лагер на остров Браунси. Децата приемат скаутската идея като своя и поставят началото на движение на скаутите по света.
Организацията на скаутското движение има три нива – Световна организация на Скаутското движение, регионални организации и национални организации. И трите нива са структурирани по приблизително еднакъв начин: Общо събрание, съвет, членове.
Числеността на скаутите в цял свят – водачи и млади участници, ги поставя на едно от първите места сред младежките организации. Движението е застъпено в 154 страни по цял свят, които са разделени на пет региона – Европа, Евразия, Интер-Америка, Африка и Азия-Пасифичен.
Първата искра на скаутската идея пламва в България още през 1911 г., само няколко години след появата на скаутството в същинската му родина – Англия. Генерал Н. Жеков, командир на Първи пехотен полк, се запознава с новата система за извънучилищна подготовка на момчета там и прави първите опити за прилагането ѝ в страната. По негова инициатива и прякото му ръководство се формира и първият за страната ни разузнавачески отряд в София. Избухването на Балканската война спира развитието на Движението за следващите няколко години.
Скаутският закон гласи:
Скаутът е честен и почтен.
Скаутът е лоялен.
Скаутът е полезен и помага на другите.
Скаутът е приятел на всички и брат на всеки скаут.
Скаутът е вежлив и етичен.
Скаутът е приятел на животните и опазва околната среда.
Скаутът уважава и почита родителите, учителите и водачите си.
Скаутът е весел и с висок дух.
Скаутът е пестелив и опазва личната и обществената собственост.
Скаутът е чист в мислите, думите и делата си.
Няма възрастова граница за да бъдеш скаут и в организацията могат да членуват хора без разграничение от: пол, религиозна принадлежност, социално положение, политическо убеждение, цвят на кожата и т.н тоест всеки може да стане скаут стига да иска.
Нека видим в снимки какво още се е случило на 15 февруари по света през годините.
Снимки БГНЕС, Уикипедия и архив
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни