НАТО изчислява, че Европа разполага с едва пет процента от противовъздушната отбрана, необходима за защита на източния ѝ фланг. Това твърди източник на . "Файненшъл таймс", цитиран от БНР.
Вестникът пише, че войната на Русия срещу Украйна е показала важността на противовъздушната отбрана. Киев е принуден да поиска от съюзниците си допълнителни системи, за да защити градове, войски и енергийна мрежа от ежедневни бомбардировки. Тази тема ще бъде обсъждана по-късно днес и утре на срещата на външните министри от Алианса в Прага. Според източник на изданието обаче, страните от НАТО са в състояние да осигурят едва пет процента от способностите за противовъздушна отбрана, необходими за защита на Централна и Източна Европа от пълномащабно нападение.
В писмо, изпратено до председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен, министър-председателите на Гърция и Полша Кириакос Мицотакис и Доналд Туск нарекоха въздушната отбрана "основната уязвимост в системата за сигурност". Мицотакис призова за разработването на европейска система за противовъздушна отбрана по модела на израелския "Железен купол".
Тази седмица Германия и Франция обсъдиха планове за по-тясно сътрудничество за укрепване на европейската противовъздушна отбрана. Така Париж и Берлин искат да отговорят на натиска върху европейците да се ангажират със собствената си сигурност след нахлуването на Русия в Украйна, потвърдиха източници от делегациите на двете страни по време на посещението на френския президент Макрон в Германия.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни