Народното събрание (НС) одобри създаването на "Временна комисия за проверка на факти и обстоятелства относно наличието на нерегламентирано влияние в правосъдната система и обвързаности на представители на съдебната власт, несъвместими със стандартите за независимост и професионална етика, дейността на групата около Мартин Божанов - Нотариуса и дейността на групата около бившия следовател Петьо Петров-Еврото".
Това стана без дебат по предложение на "Продължаваме Промяната-Демократична България" (ПП-ДБ).
То бе мотивирано от парламентарната трибуна от депутата и бивш правосъден министър Надежда Йорданова. Дебат по темата нямаше, а се премина директно към гласуване. То показа любопитна ситуация.
Първоначално комисията мина със 115 „за“, 104 „против“ и 9 „въздържал се“ (т.е. 115 срещу 113). Депутат поиска прегласуване. Тогава комисията бе одобрена със 117 „за“, 107 „против“ и 7 „въздържал се“.
Срещу сформирането на комисията бяха ГЕРБ и ДПС, както и трима от „БСП за България“. 11 от соцформацията обаче бяха „за“ и така предложението мина „на ръба“.
Нямаше обаче разбирателство за ръководство на комисията. Затова бе дадена почивка.
Гласуването за въпросната комисия може да е показател за предстоящото следобед гласуване за проект на правителство с премиер Росен Желязков. Любопитно е дали има трима „пробити“ от БСП, които в този случай гласуваха заедно с ГЕРБ и ДПС.
Всички останали групи и един „независим“ гласуваха единно „за“ комисията.
Фактор в БСП коментира пред Клуб Z, че „пробити“ при тях няма.
„Не приемам хора, които бяха довчера ортаци с ГЕРБ и ДПС, днес да ми обясняват, че това било тест“, обясни той по адрес на ПП-ДБ по повод гласуването за комисията днес.
След почивката седемте парламентарни групи предложиха по трима членове на временния парламентарен орган, който ще е на паритетен принцип. Те бяха одобрени почти единодушно от залата.
Предложения за председател дойдоха от ПП-ДБ и „Възраждане“, които номинираха, съответно, Надежда Йорданова и Златан Златанов. Те обаче не получиха доверие.
Йорданова бе подкрепена само от своята парламентарна група. Златанов получи „за“ от „Възраждане“ и „Има такъв народ“ (ИТН), което бе крайно недостатъчно.
Така председател не бе избран.
Свикването на комисията и изборът на председател ще се извършват със заповед на председателя на Народното събрание, обяви водещата заседанието Росица Кирова. Председател на НС е Рая Назарян от ГЕРБ.
Още по темата
- БСП с ново ръководство в НС: Стойнев – председател, Добрев – заместник
- КС чака до 30 януари данни от нова експертиза по делото за изборите
- "Ще разделим между всички там, които са". Как Новото начало се сдоби с шеф на общинския съвет в Твърдица
- Костадин Ангелов оглави коалиционния съвет на новата власт
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни