В Русия започна съдебният процес срещу трима руски адвокати, представлявали покойния опозиционен лидер Алексей Навални, предаде АП, цитирана от ТА.
Вадим Кобзев, Игор Сергунин и Алексей Липцер бяха арестувани през октомври 2023 г. по обвинение в участие в екстремистка група. Делото тогава се разглеждаше като средство за засилване на натиска върху най-яростния враг на Кремъл. Навални почина в трудова колония зад полярния кръг през февруари т.г.
Съдебният процес срещу адвокатите се провежда в град на около 100 км източно от Москва.

Според хора на Навални властите обвиняват адвокатите, че са използвали статута си на защитници, за да предават писма от осъдения политик за екипа му. По този начин те служили като посредници между него и организацията му, обявена за екстремистка група.
Организациите на Навални в Русия - Фондът за борба с корупцията (ФБК) и огромна мрежа от регионални офиси, бяха забранени и обявени за екстремистки групи през 2021 г.
Самият Навални излежаваше няколко присъди в затвора с обща продължителност 19 години, включително по обвинения в екстремизъм.
Още по темата
- Зеленски: Украйна на практика разполага с "втората по сила армия в НАТО"
- Нещо като тънък намек към Радев? Германската посланичка разяснява защо Берлин доставя оръжия на Украйна
- ДЕНЯТ В НЯКОЛКО РЕДА: Румен Радев - хем вето за санкции срещу Русия, хем дронове от Украйна
- След руския патриарх браним от санкции и Вагит Алекперов
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни