От МВР оспорват в пространно свое изявление изводите от анализ отпреди няколко дни на Института за пазарна икономика (ИПИ). Клуб Z също го публикува на 22 септември.
В изчисленията на ИПИ се казваше, че България продължава да е страната в ЕС, която отделя най-много пари за полицаите. При средна стойност от 1,7% от брутния вътрешен продукт (БВП) за ЕС, разходите за вътрешен ред и сигурност варират от 0,7% в Ирландия до безпрецедентните 2,5% в България.
И още - че в областните дирекции на МВР са заети над 25 хиляди души, като от тях под 3 хиляди са заетите с охраната, противодействието на престъпността и разследването
"На фона на всичко това всяка регионална структура на МВР, както и второстепенните разпоредители с бюджетни средства, поддържат собствена администрация, успоредна с тази в МВР, а министерството не може да се откаже от неспецифични, излишни и дублиращи се дейности", заключаваха от ИПИ.
"Не е разчетена правилно информацията, посочена в сайта на Министерството на вътрешните работи, по отношение на структура и щат на областните дирекции на МВР. В анализа не са включени и районните управления, които са част от структурата на областните дирекции", пишат в своя отговор от вътрешното вемодство.
"Към днешна дата 86.6% от щата на ОДМВР и СДВР е зает от служители, изпълняващи дейности "на терен".
Общо 11 149 служители с полицейски правомощия работят в главните дирекции (ГД) на МВР (ГД „Национална полиция“, ГД „Борба с организираната престъпност“, ГД „Жандармерия, специални операции и борба с тероризма“, ГД „Гранична полиция“).
Бел. ред - не се казва общо от колко, т.е. какъв процент е това?
"Тук е важно да бъде отбелязано, че в структурата на ведомството влиза и ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“, допълват от ведомството.
Така оттам стигат до изчислението, че "средният процент на общата администрация за ОДМВР и СДВР е едва 10%, която подпомага директорите в качеството им на второстепенни разпоредители с бюджет" (явно ключова тук е уговорката, че става дума само за областните и столичната дирекции - бел. ред на Клуб Z).
"Към 20.08.2024 г. относителният дял на общата администрация спрямо щатната численост на МВР, определена с Устройствен правилник, е едва 12.52%. Това нарежда Министерството на вътрешните работи на второ място сред останалите ведомства по най-нисък относителен дял на общата администрация", допълват.
Ключова тук пък явно е думата "общата". Защото "освен полицейски органи и органи по пожарна безопасност и защита на населението, в МВР съществува и специализирана администрация, която изпълнява специфични дейности и функции".
В нея са включени служителите на:
Дирекция „Национална система 112“;
Дирекция „Български документи за самоличност“;
Академията на МВР;
Националния институт по криминалистика;
Института по психология;
Медицински институт и др.
(Което по-скоро потвърждава извода на ИПИ - че министерството продължава да се занимава с "неспецифични, излишни и дублиращи се дейности" - бел. ред на Клуб Z).
От МВР обобщават в ретроспекция: от май 2009 г. до юли 2024 г. щатната численост на МВР е намалена с 14 658 щатни бройки. През втората половина на 2009 г. на ведомството са възложени допълнителни дейности, за които не са отпуснати нови щатни бройки.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни