Решението на постоянните представители в ЕС за това Албания да бъде отделена от Република Северна Македония (РСМ) по пътя за присъединяване към ЕС предизвика коментари в българския парламент. Всичките бяха в една посока и като цяло изразяваха подкрепа за това решение.
"Ще се опитам да убедя членовете на комисията по външна политика да не действат емоционално, а разумно по темата", каза лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, който е и председател на комисията.
Според него от България се иска търпение.
"Всички институции реагираме. Не трябва да изглеждаме агресивни, защото тактиката на колегите ни в РСМ е ние да бъдем виновни. Имаме Договор за добросъседство, вписан в Плана за разширяване, и никой не може да мръдне от него", коментира той.
По думите на Борисов България не нарушава добрия тон - "само е поискана оставка, което е нещо много нормално".
"Ние, като държава, трябва да се държим на висота и да не бъдем в тона на един министър. Искам да уверя българския народ, че всичко, което сме направили в Европейската народна партия, в Европейския съвет, в Европейската комисия - много добре сме чути", каза още Борисов и допълни, че така действат европейските институции – не заплашват и не обиждат.
Албания върви напред, а колегите от РСМ да понесат или да понасят това, което тяхното поведение към днешна дата „са си сътворили", каза още Борисов.
Времето показа, че споразумението, което направихме по време на нашето правителство - "френското предложение", се оказа много добро за България. Това заяви съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков.
"Реално целият Европейски съюз застана на страната на България и Република Северна Македония трябва да реши - иска ли да приеме българите в Конституцията си или пътят ѝ към Европа се затваря", каза Петков.
Той изрази надежда, че Република Северна Македония ще преосмисли позицията си, защото това, което се случва в момента, е, че Албания се откъсва от тях и ще продължи пътя си по-бързо.
Република Северна Македония (РСМ) не отговаря на поетите ангажименти, които е подписала самата тя за преговорната рамка за присъединяване към Европейския съюз (ЕС). Това заяви председателят на парламентарната група на "Има такъв народ" Тошко Йорданов.
По думите му РСМ не може "дори да се надява" да започне преговори, още повече с непремерените изказвания на техни ръководители и с "безумното искане", което направиха в Европейския парламент (ЕП) за предоговаряне на условията.
"Най-нормално е Северна Македония да стоят там където са – извън ЕС, и няма да започнат никога преговори, ако не променят поведението си и не запишат българите в Конституцията си", изтъкна Йорданов.
От "Има такъв народ" и лично Йорданов често са критикували правителството на Кирил Петков за това, че е предало българските интереси по темата. Дори са изтъквали, че именно заради това те са напуснали това правителство. Техните твърдения обаче очевично се разминават с действителността.
Решението Албания да започне същинските преговори за членство в Европейския съюз (ЕС) беше закономерно, даже закъсняло, коментира лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. Оттук насетне пред Република Северна Македония (РСМ) има два пътя – или признава наличието на българите като основен държавотворен елемент на страната си и ги вписва в Конституцията си, или остава извън преговорния процес, каза Костадинов. Според него това е и целта на управляващите в Скопие в момента.
Този материал е написан с помощта на изкуствен интелект под контрола и редакцията на поне двама журналисти от Клуб Z. Материалът е част от проекта "От мястото на събитието предава AI"
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни