"Хизбула" потвърди, че нейният лидер Хасан Насрала е бил убит и се зарече да продължи битката срещу Израел, предаде Ройтерс. Това се случи в ранния следобед в събота и часове, след като новината беше оповестена от израелската армия.

По-рано началникът на генералния щаб на Израелските сили за отбрана (ЦАХАЛ) ген. Херци Халеви обеща да "достигне" всеки, който заплашва страната му.

"Не сме изчерпали всички средства, с които разполагаме. Посланието е просто: който и да заплашва гражданите на Израел, ние ще знаем как да го ударим", подчерта генералът в изявлението си, цитиран от световните медии.

Малко по-рано в събота сутрин Израел обяви, че лидерът на "Хизбула" е бил убит.

"Хасан Насрала е мъртъв“, обяви в социалната мрежа "Х" говорителят на израелска армия, подполковник Надав Шошани. Друг говорител, капитан Давид Авраам, е потвърдил пред Франс прес, че лидерът на "Хизбула" е бил "ликвидиран".

Насрала оглавяваше шиитската организация в продължение на над три десетилетия, припомня Асошиейтед прес, на която се позовава БТА. Според съобщението той е бил убит с прецизен въздушен удар по време на среща на ръководството на "Хизбула" в южните предградия на ливанската столица.

Засега няма официално изявление от организацията за съдбата на нейния лидер - над 15 часа след опустошителния израелски удар по южните предградия на Бейрут, който според израелската армия е бил насочен срещу "централния щаб на "Хизбула".

Според източник на АФП, близък до проиранското движение, контактът с Насрала е изгубен от снощи насам.

64-годишният духовник е обект на истински култ към личността в Ливан, където той е най-влиятелният човек. Той живее в нелегалност и рядко се появява на публични места, припомня АФП.

"По време на 32-годишното си управление като генерален секретар на "Хизбула" Хасан Насрала беше отговорен за убийството на множество мирни граждани и израелски войници, както и за планирането и изпълнението на хиляди терористични актове", подчертава израелското командване.

"Той беше отговорен за ръководството и изпълнението на терористични атаки по цял свят, при които бяха убивани мирни граждани от различни националности. Насрала беше основният стратегически лидер и вземаше основните решения в организацията", добавят израелските въоръжени сили. 

Убийството на 64-годишния шиитски духовник, ако бъде потвърдено, би бил един от най-тежките удари, нанасяни някога на "Хизбула" от Израел, отбелязва ДПА. Би било трудно да се предскаже как ще реагира организацията или какви биха били последствията от него за региона като цяло.

Насрала се присъединява към "Хизбула" ("Партията на Бог") през 1982 г. След като Израел убива предшественика му Абас ал Мусауи през 1992 г. той става лидер на групировката и я превръща в страховита военна сила, като спомага за установяването на много тесни връзки с иранската Революционна гвардия, която е най-важният поддръжник и снабдител на групировката.

През 2000 г. той стана свидетел на изтеглянето на израелските войски от Южен Ливан, окупиран през 1982 г., и ръководи "Хизбула" по време на израелското нахлуване през 2006 г., което той определя като "божествена победа" за неговата организация.

Израелските въоръжени сили добавиха, че при вчерашния удар в Бейрут е бил убит и Али Караке, командващ на южния фронт на "Хизбула", както и други командири на движението. "Повечето" от висшите лидери на "Хизбула" са били "елиминирани", обявиха ще оттам.

„Повечето от висшите лидери на "Хизбула" са елиминирани“, каза говорителят на армията подполковник Надав Шошани  на онлайн пресконференция. 

По-рано Израел обяви, че мобилизира още три батальона резервисти. Решението е било взето преди началото на периода на еврейските празници, когато напрежението в Йерусалим и на Западния бряг обикновено нараства, отбелязва Ройтерс.

Ройтерс съобщи, че според негови източници иранският Върховен лидер аятолах Али Хаменей е бил преместен на сигурно място под засилена охрана.

Защо унищожаването на "Хизбула" е толкова важно за Израел

След атаката от 7 октомври миналата година, извършена от палестинското движение „Хамас“ срещу Южен Израел, и началото на войната в ивицата Газа, „Хизбула“ реактивира фронта по границата със Северен Израел, в подкрепа на палестинския си съюзник.

Трансграничните сблъсъци се изродиха в почти повсеместен конфликт в началото на тази седмица, когато Израел започна кампания на масирани бомбардировки по бастиони на „Хизбула“ в Южен и Източен Ливан, както и в южните предградия на Бейрут.

През предходните месеци Израел значително отслаби ливанското движение, като елиминира един по един неговите най-висши командири, сред които и военния му ръководител Фуад Шукр, убит през юли при въздушен удар в южно предградие на Бейрут.

Потвърждението на смъртта на лидера на „Хизбула“ е безпрецедентен удар, нанесен на движението.

33-дневната война

"Партията на Бога", както се превежда името на „Хизбула“, беше създадена през 1982 г. в разгара на израелската инвазия в Ливан. Тя беше сформирана по инициатива на Корпуса на гвардейците на Ислямската революция – идеологическото крило на Ислямска република Иран.

„Хизбула“ се наложи като лидер в борбата срещу Израел, който прогресивно отстъпваше, докато накрая през 2000 г. се изтегли от Южен Ливан след 22-годишна окупация.

Оттогава няколко епизода на насилие противопоставиха „Хизбула“ на Израел. Кулминацията им беше войната през 2006 г., разразила след отвличането на двама израелски войници на границата между Израел и Ливан. Израел започна тогава голяма офанзива. Войната продължи 33 дни и в нея загинаха 1200 ливанци, главно цивилни, както и 160 израелци, повечето военни. Резолюция 1701 на Съвета за сигурност на ООН, която сложи край на войната, постанови, че само ливанската армия и Сините каски на ООН трябва да бъдат разгърнати в Южен Ливан. Но „Хизбула“ запази своето присъствие в региона, където, според експерти, е прокопала цяла мрежа от тунели. „Хизбула“ е укрепила и арсенала си, който включва управляеми ракети. Движението твърди, че разполага със 100 000 бойци.

Основните институции на "Хизбула" са базирани в южно предградие на Бейрут след убийството от Израел през 1992 г. на предшественика на Хасан Насралла – Абас Мусау.

„Хизбула“ е най-влиятелната от формациите в „Оста на съпротивата“, сформирана от Иран срещу Израел и обединяваща „Хамас“, йеменските бунтовници хуси и иракски групировки. Движението подкрепи военно и режима на сирийския президент Башар Асад в гражданската война в Сирия. Бойците на „Хизбула“ се калиха в битки в Сирия, но откакто фронтовите линии в тази страна са замразени, ливанското движение намали присъствието си там.

„Играч от тежка категория“ в Ливан

След края на ливанската гражданска война (1975-1990) „Хизбула“ беше единствената формация, която запази оръжията си в името на съпротивата срещу Израел. Движението се наложи като незаобиколима политическа сила в Ливан, а неговите критици го обвиняват, че представлява „държава в държавата“. Хасан Насралла беше смятан за най-влиятелния човек в Ливан.

„Хизбула“ е част от правителството, а също и от парламента на Ливан, в който нито неговият лагер, нито лагерът на неговите противници имат абсолютно мнозинство. Вече близо две години това пречи на избирането на нов президент на страната.

Популярността на „Хизбула“ и нейното нарастващо влияние сред шиитската общност се дължат на изградената голяма мрежа от училища, болници и асоциации в услуга на нейните членове и привърженици.

През 1997 г. САЩ поставиха „Хизбула“ в списъка си на терористичните организации и наложиха на движението икономически и банкови санкции.

Два едновременни атентата на 28 октомври 1983 г. в Бейрут отнеха живота на 241 американки морски пехотинци и на 58 френски парашутисти. Тези атаки са приписвани на „Хизбула“, както и взимането на западни заложници по време на войната в Ливан.

От 2013 г. ЕС смята въоръженото крило на „Хизбула“ за терористична организация.

Движението е обвинявано и, че е замесено в убийството на бившия ливански премиер Рафик Харири. За това престъпление двама членове на „Хизбула“ бяха осъдени през 2022 г. задочно на доживотен затвор.