Есента, като преходен сезон, води и до ръст на респираторните вирусни заболявания. Разпространението на вирусите се влияе от температурните амплитуди и климатичните промени. Има и увеличение в случаите на COVID, отчитат експертите, като посочват, че той вече протича по-леко и по-бързо. Грипната вълна предстои. Тази година се очакват отново два щама на грипа "Виктория" и "Тайланд". Важно е и да се напомни, че октомври е най-добрият месец за ваксинация.
Вирусите, които доминират в настоящия сезон, са най-вече респираторно-синцитиалните, като грипният все още е малко застъпен, а леко се увеличава броят на заболелите от COVID. В момента има все още вируси, които са с гастроинтестинални смущения – с гадене и повръщане, има респираторно-синцитиални вируси, които са с температура, болка в гърлото, със симптоми на горните дихателни пътища, посочват общопрактикуващи лекари.
COVID-19 протича вече в повечето случаи като стандартно респираторно вирусно заболяване, затова и обикновено, ако болните въобще го регистрират, това става с домашен тест. COVID се изкарва за три-четири дни. Въпреки това хората с имунен дефицит и възрастните трябва да се пазят повече.
В националната лаборатория „Грип и остри респираторни заболявания“ в Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) все още няма доказан случай на грип, обикновено това се случва през ноември, а пиковете се стигат през месеците януари-февруари.
"В момента има много болни и от други вируси. Трябва да внимаваме за няколко неща – когато се събират много хора, да се носят маски и да се проветряват помещенията."
Това припомни вчера бившият директор на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев в „Твоят ден“ по Нова нюз.
Маски и имунизация
Носенето на маска, особено при посещение в лечебно заведение, както и в градския транспорт, е добра предпазна мярка за всеки. А, ако имате дори лека настинка, е необходимост, за да предпазите останалите, напомнят специалистите.
Другата важна предпазна мярка е ваксинацията.
Безплатни ваксини за хората над 65 години срещу грип и пневмококи
В момента при личните лекари има ваксини срещу грип, пневмококи (които са безплатни за хора над 65 години) и COVID.
"Която и от съществуващите на пазара ваксини да се избере, те са с доказано качество и с доказана безопасност и ефективност. Лицата на и над 65-годишна възраст могат да се възползват от безплатна ваксина по Националната програма за подобряване на ваксинопрофилактиката на сезонния грип и на пневмококовите инфекции, а останалите хора могат да я закупят от аптеките", посочва общопрактикуващият лекар д-р Гергана Николова.
Към 15% от хората на възраст над 65 години се ваксинират, а идеята е тази година да се достигне до 20% от рисковата група, каза преди дни главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
От 1 октомври са приложени над 15 000 дози от безплатните противогрипни ваксини, както и около 25 000 дози ваксини срещу пневмококови инфекции от началото на годината.
От септември се поставят и ваксини срещу новия вариант на COVID
Имунизационната кампания срещу COVID-19 за есенно-зимния сезон 2024/2025 г., стартира още през септември.
Тогава от Министерството на здравеопазването информираха, че да доставени 84 960 дози иРНК ваксини срещу новия вариант JN.1 на SARS-CoV-2 на производителя Pfizer-Biontech. Количества от тях вече са разпределени и предоставени на регионалните здравни инспекции за организиране на имунизационния процес по места. Приложението на новите ваксини е безплатно и ще започне от 11 септември в цялата страна в кабинетите на РЗИ и общопрактикуващите лекари.
От доставените количества, 80 640 дози са предназначени за имунизация на лица на и над 12 г., а останалите близо 4000 дози са за деца от 6 месеца до 11 години. Ваксината срещу JN.1 на SARS-CoV-2 може да се прилага самостоятелно, независимо дали са налице преболедуване и предходни ваксинации. Прилага се в единична доза, като изключение са децата под 5 г., при които, ако не са преболедували или ваксинирани до момента, се имунизират с три дози, припомнят от МЗ.
Има ли по аптеките ваксини срещу грип
Още в началото на октомври се появиха сигнали, че ваксините на свободна продажба по аптеките са на изчерпване и трудно се намират. От МЗ смятат, че става дума за повишаване на интереса към този тип ваксини, който преди не беше особен висок.
"Според мен говорим за повишаване на интереса на обществото към грипните ваксини. Това е една тема, която търпи положително развитие. Хората търсят вече грипни ваксини, говори се за профилактика", коментира по БНТ д-р Кремена Пармакова - началник отдел "Заразни болести" към МЗ.
Според Министерството на здравеопазването сега има четирикратен ръст на цялото население по отношение на достъпа до ваксини. Тази година по програма са осигурени 348 000 ваксини.
Д-р Пармакова уточни, че се спекулира с това, че на децата трябва да се поставя половин доза. Напротив - и при децата се прилага цялата доза.
По отношение на новата назална ваксина тя посочи, че бройките на пазара са сравнително малко в сравнение с инжекционните, защото тепърва "проходжа" на българския пазар.
"В момента на пазара може да се намери една от основните ваксини. Една от ваксините, която по-рано беше доставена почти е изчерпана. Очаква се малка доставка за нея", обясни Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки.
Грип и COVID - симптоми
Най-голямата разлика е, че грипът започва рязко, внезапно, с обикновено висока температура.
COVID вече протича по-леко, но отново е изпитание за имунната система, с типичните симптоми - отпадналост, температура, кашлицата е много подчертана и се задържа по-дълго. Пак може да се загуби обонянието, но според епидемиолозите коронавирусът вече е един от многото респираторни вируси. Той остава опасен обаче за хората от уязвимите групи - възрастни, хора с хронични заболявания, с компрометирани имунна система и т. н.
Обичайният сезонен грип засяга около 10% от населението, но при пандемия броят на заболелите може да достигне 15-40 на сто.
Грипът е една от най-заразните инфекции, чийто причинител лесно се разпространява от човек на човек при кихане и кашляне и бързо достига размерите на епидемия. Възрастните хора са заразни около 1 ден преди и 5 дни след появата на симптомите. Поради по-слабата имунна система на децата, вирусът се запазва по-дълго време в организма им и те разпространяват заболяването за по-продължителен период от време (10 и повече дни).
За да оцелява, грипният вирус непрекъснато се изменя до всеобща възприемчивост, поради липса на имунитет към циркулиращия в даден момент щам. Поради това, той може да се разпространява със значителна интензивност и ежегодно да причинява сезонни епидемии.
Имунизацията срещу грип се прилага всяка година преди или по време на грипния сезон. Имунитет се развива едва 1-2 седмици след ваксинацията и продължава най-малко 6 месеца. Поради лесното разпространение на грипните вируси, застрашени от заразяване са хора от всички възрастови групи. Заради възможните усложнения от заболяването обаче, най-уязвими са малките деца и възрастните хора над 65 г., както и пациентите с придружаващи заболявания.
Още по темата
- Ал Пачино едва не умрял от COVID през 2020 г. - бил без пулс няколко минути
- Борис Джонсън искал Великобритания "да си вземе" COVID ваксини от нидерландски склад. С надуваеми лодки
- Доц. Кунчев: COVID вариантът ХЕС е много лек - колебаеш се болен ли си, или не си
- Депутат от "Възраждане" се оказа "грантаджия" - на "Америка за България"
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни