Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен отправи остри нападки срещу унгарския премиер Виктор Орбан в пленарната зала на Европейския парламент в Страсбург.
Това стана по време на отложеното с близо месец представяне на програмата и действията на унгарското ротационно председателство на Съвета на ЕС.
Фактът, че преди заседанието Орбан джентълменски целуна ръка на Фон дер Лайен, не й попречи тя да стовари публично гнева си върху него.
В изложението си Орбан спомена само веднъж за Украйна, когато говори за предизвикателствата, пред които е изправен ЕС.
„Бихте ли обвинили унгарците за събитията през 1956 г. и навлизането на съветските танкове в Унгария? Бихте ли обвинили чехите и словаците за събитията от 1968 година? Бихте ли обвили литовците за 1991 година?“, попита Фон дер Лайен в залата.
Макар и да не се обърна към Орбан, беше ясно, че той е причината за тези въпроси.
Унгария се противопоставя на военната помощ за Украйна и постоянно блокира отпускането й.
„Все още обаче има хора, които приписват причините за тази война, не на нападателя, а на нападнатите, не на стремежа на Путин към власт, а на стремежа на Украйна към свобода. Ние, европейците може да имаме различна история, може да говорим различни езици. Но няма европейски език, в който думата „мир“ означава да се предам, а „независимост“, да е синоним на окупация“, каза Фон дер Лайен.
По думите ѝ украинците днес се борят за свободата си така, както някога народите в Централна и Източна Европа са се борили срещу съветското владичество.
Фон дер Лайен нападна Орбан и заради искането му да бъде засилена борбата с нелегалната миграция и престъпността:
„Как така от унгарските затвори бяха освободени предсрочно каналджии и престъпници? Как така руските граждани са поканени от вашето правителство в ЕС без допълнителни проверки за сигурност? Как така облекчавате издаването на визи за руснаци? Как така китайски полицаи действат на ваша територия?“
Орбан пък настоя Сърбия да се присъедини към ЕС колкото се може по-бързо.
„Трябва да имаме балансиран подход и политика по отношение на разширяването на ЕС, което зависи от постиженията. Трябва да ускорим присъединяването на Западните Балкани. Трябва да се съсредоточим по-конкретно върху Сърбия. Без нея в ЕС не можем да стабилизираме Балканите. Докато тя не е в ЕС, Балканите ще останат един нестабилен район“, категоричен бе унгарският премиер.
Той допълни, че няколко кандидат-членки отговарят на техническите условия, но няма политическо единодушие за тяхното присъединяване. Орбан припомни, че преди 20 години ЕС е заявил на страните от Западните Балкани, че имат перспектива да се присъединят. И Будапеща смята, че е време това обещание да се реализира.
Унгарското председателство иска да бъде катализатор на промяната, увери още той. Решенията трябва да се вземат в страните членки, а Будапеща ще заяви кои са проблемите и ще предприеме стъпки по пътя към благоденствието и мира в Европа, стана ясно от думите му.
Трите главни предизвикателства пред ЕС, според Орбан, са Украйна, конкурентоспособността и миграционната криза.
За конкурентоспособността
Необичайно за него, Орбан призна, че зависимостта от руските енергийни източници е застрашила ръста на БВП.
„Трябва да се съсредоточим да оказваме подкрепа в енергетиката и да изграждаме инфраструктура за втечнен природен газ. Половината от дружествата в ЕС смятат, че една от най-големите пречки за инвестициите са цените в енергетиката. Важно е в Европа тези цени да паднат“, каза Орбан.
Той се противопостави категорично на Зеления пакт и призова хората да се отърсят от илюзията, че той е решение на проблема:
„Дори да постигнем заложените цели по отношение на възобновяемата енергия, всички анализи сочат, че до 2030 г. броят на предприятията, използващи изкопаеми горива, няма да спадне. Основата на зеления преход е създаването на работни места. Но същината на тази инициатива повдига много въпроси. Декарбонизацията води до загуба на работни места“, изтъкна унгарският премиер.
Той бе категоричен, че в ЕС няма добро планиране за автомобилостроенето. Прилаганите политики не съответстват на индустриалната политика, каквато изобщо липсва. Компаниите в ЕС губят своя пазарен дял. Това ще продължава при съществуващото налагане на търговски ограничения.
Една от причините за това производителността в ЕС да бъде по-ниска от тази в САЩ е, че Европа инвестира в тази сфера двойно по-малко в сравнение с Америка.
„Имаме и демографски проблеми. Статистиката сочи, че миграцията не компенсира застаряването на европейското население. За първи път в съвременната история на Европа навлизаме в период, в който ръстът на БВП няма да ни осигури ръст на работната ръка“, посочи Орбан.
И добави, че е доста по-трудно да се създава работна ръка, отколкото тя да се поддържа, а по отношение на уменията е трудно да бъдат заместени хората с добра квалификация.
„Ние, страните членки, искаме административното бреме да намалее. Искаме по-малко регулиране, повече сигурност в енергетиката, повече екосъобразни политики, да подкрепим капиталовите пазари, да се развива търговската политика. Вместо да формираме някакви блокове, очакваме да има някаква взаимосвързаност“, продължи премиерът на Унгария.
Според него обаче има успехи, върху които да се стъпи. Като пример Орбан посочи производството на батерии. Публичните финанси в тази област бележат ръст от 18 на сто и ЕС е трети производител в света, каза той.
За миграцията
Миграционната криза никога не е била толкова тежка от 2015 г. насам. Има много заплахи, включително рискове Шенгенското споразумение да се срине, констатира Орбан.
Той повтори казаното вчера пред журналисти в Европейския парламент, че миграционният натиск засяга особено държавите с външна граница (сред тях е и България – бел. ред.). Охраната на тези външни граници е в интерес на целия Съюз и би трябвало да се окаже подкрепа именно на тези страни, смята Орбан.
Той отново заяви, че България и Румъния трябва да станат пълноправни членки на Шенгенското пространство до края на годината.
Орбан изтъкна също, че системата за убежище на ЕС не работи.
„Незаконната миграция поражда антисемитизъм, различни инциденти, увеличаване на хомобофията. Няколко страни членки са свидетели на протести. Но фактите говорят сами за себе си“, заяви той.
За справяне с нелегалната миграция е необходимо възстановяване на надлежното функциониране на Шенген. Унгарското председателство предлага създаване на система на срещи на високо равнище по тази тема. Те трябва да се провеждат редовно, за да могат страните членки на споразумението да обединят усилията си.
Обран даде като пример за успех срещите на страните от еврозоната, провеждащи се след финансовата криза от 2008 година. Чрез засилено сътрудничество бил постигнат сериозен успех.
След като завърши речта си, Орбан бе приветстван от свои симпатизанти от съдадената по негова инициатива парламентарна група „Патриоти за Европа“ (ПзЕ) и Европа на суверенните нации (ЕСН). Това накара председателя на Европейския парламент Роберта Мецола да отправи забележката, че това не е Евровизия.
„Не сте добре дошъл“
Това бе основното послание към Орбан от евродепутатите от всички групи с изключение на „патриотите“.
Мнозина го попитаха какво е станало с някогашния борец срещу тоталитарната система и дали е забравил какво се е случило през 1956 година.
Манфред Вечер - председателна групата на Европейската народна партия (ЕНП), заяви, че хората му не контактуват с евродепутатите от ФИДЕС - партията на Орбан.
Чуха се обвинения, че всяка година в Будапеща се провежда най-големия нацистки марш в Европа.
Прозвучаха и призиви най-после Унгария да бъде лишена от правото на глас в Съвета на ЕС.
Евродепутатите неведнъж се обърнаха към унгарския народ и го увериха в подкрепата на Парламента и на целия Съюз.
Орбан отвърна на удара
„Учуден съм от думите на Урсула фон дер Лайен и ги отхвърлям“, отговори Орбан, след като се видя принуден да говори за Украйна.
„Отхвърлям всякакви съпоставки с борците за свобода от 1956 г. Има една английска поговорка - ако искаш да спечелиш, трябва да си готов да загубиш. Изправени сме пред загуба на фронта в Украйна. ЕС води погрешна политика. Ако искаме да спечелим, трябва да променим стратегията. Във всяка война е нужна дипломатическа работа, пряка и косвена комуникация. Ако не го направим, ще затънем още повече в тази война и ще бъдем изправени пред неизбежното – стотици хиляди хора да загиват, докато седим в тази зала.“
По повод нападките за освободените от затвора престъпници, Орбан отговори, че след излизането им те са изгонени от Унгария и от ЕС. Така Будапеща е спасила Европа от над 2000 трафиканти.
Според Орбан Манфред Вебер бил гневен, че въпреки унгарската подкрепа през 2018 г., той не е станал председател на Европейската комисия. А изказването му в залата, че няма да разговаря с ФИДЕС, били обида на фона на факта, че с тази партия контактуват хора като германския канцлер Олаф Шолц и френския президент Еманюел Макрон.
По темата за нацистките маршове Орбан отговори, че германски гражданин е нападал хора в Будапеща и е увредил лицето на един от тях и всъщност ето това е нацизмът.
7000 руснаци има в Унгария днес, каза Орбан. Всъщност в Германия се намират 300 000 руснаци, в Испания са 100 000, а във Франция – 60 000.
Унгарският премиер на няколко пъти повтори, че е дошъл в Страсбург, за да представи програмата на председателството на ЕС, но всичко се превърнало в политически нападки.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни