Европейската комисия реши да даде Унгария на Съда на Европейския съюз (СЕС) заради приетия закон за защита на националния суверенитет.
ЕК смята, че този закон е нарушение на европейското право. Той създава Служба за защита на суверенитета, чиято задача е да разследва специфични дейности, за които се твърди, че се извършват в интерес на друга държава или чужд орган, организация или физическо лице, за които се смята, че носят отговорност за нарушаване или застрашаване на суверенитета на Унгария. Законът засяга и организации, за чиято дейност чрез използване на чуждестранни субсидии се предполага, че влияе на резултатите от избори или волята на гласоподавателите.
През февруари Комисията изпрати официално уведомление до Унгария, в което изрази своите опасения. След като установи, че полученият отговор на Будапеща е незадоволителен, през май Брюксел изпрати мотивирано становище. В него ЕК отново изтъкна безпокойството си относно нарушенията на основни права, залегнали в хартата на ЕС, основните свободи на вътрешния пазар и европейското законодателство за защита на данните. В отговор на становището Унгария заяви, че законът за защита на суверенитета не нарушава европейското право и че притесненията за неоснователни.
След като внимателно проучи отговора, Комисията продължава да смята, че Унгария не е разсеяла повечето й опасения. Та засягат основни права от хартата на ЕС – на защита на личния и семейния живот, на изразяване и информация, на сдружаване, на запазване на поверителност на определени правни професии, както и на презумпцията за невинност, включваща правото човек да не се оклеветява сам.
Според Комисията законът също така нарушава директивите за електронна търговия, за услугите, както и европейското законодаселство за защита на данните.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни