В МВР са постъпили 89 сигнала до днес във връзка с изборни престъпления. За сравнение - за същия период на предходните избори сигналите са били 85 на брой. Това каза служебният вътрешен министър Атанас Илков по време на организираната от президента Румен Радев среща с представители на институциите, отговорни за подготовката на предстоящите избори за Народно събрание и за гарантирането на честността на вота.
Илков добави, че образуваните досъдебни производства са 42 към 40 броя за същия период на предходните избори. Издадените предупредителни протоколи са 336 при 262 за същия период на миналите избори, а специализираните полицейски операции – 128 при 121 за същия период на предходния вот.
Вътрешният министър увери, че по всеки постъпил в МВР сигнал започват незабавни действия по проверка на информацията. Илков посочи още, че във връзка с появили се имена, част от имена и псевдоними, свързани с купуване на гласове, МВР е вече предприело действия спрямо някои от тях още преди публичното им обявяване. Той добави, че съобщаването на тези имена в публичното пространство по някакъв начин е затруднило работата на полицията. Илков обяви също, че вчера има постъпил официално сигнал във връзка с тези имена, появили се в социалните мрежи.
Тези списъци се публкуват от Ивайло Мирчев, кандидат-депутат на "Продължаваме промяната - Демократична България". В няколко публикации във фейсбук той посочи прякори на хора от почти всички области на България, които купуват гласове. Според Мирчев МВР не прави нищо по въпроса и дори обслужва купувачите.
Атанас Илков заяви, че служителите в МВР работят така, че да гарантират честни и прозрачни избори.
"Всички сигнали за изборни нарушения се обработват в срок от 48 часа, не допускаме никакво забавяне, не допускаме никакво мотаене по тази категория дела".
Това заяви и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов в изказването си на срещата в президентството.
"Нашата задача е да гарантираме справедлив изборен процес и да не се допуска изкривяване на вота", каза още Сарафов.
Подписана е тристранна заповед за съвместна работа между прокуратура, МВР и ДАНС за създаването на национално междуведомствено звено и регионални звена на тези три институции, припомни той. И допълни, че целта е да се координира и да се води дейността срещу всички нарушения на изборния процес. Проведено е и национално съвещание.
Сарафов каза, че прокуратурата си взаимодейства добре и с Централната избирателна комисия (ЦИК). Знаете, че се наложи и сваляне на имунитет при условията на заварено извършено престъпление, припомни той случая с Джейхан Ибрямов.
По темата за публикуваните и изпратени до прокуратурата, МВР и ДАНС списъци на лица, Сарафов каза, че е дълбоко убеден, че колегите от МВР "не са изненадани от много от лицата в тези списъци".
"Принципите на правовата държава изискват от всички нас да не предприемаме репресивни действия спрямо някого, който е посочен, и то от анонимен източник", коментира и.ф. главен прокурор. "Голяма част от тези имена заслужават да бъдат обект и цел на нашата работа", добави той, но направи уточнението, че "не е достатъчно някой да има прякор, за да бъде набеден".
Всички сме за утвърждаването на правовата държава, коментира на свой ред президентът Румен Радев. Не искам да коментирам тези списъци, както и колко са достоверни, добави той. Според него обаче фактът, че гражданското общество вече се надига, започва да събира информация, да я обобщава, да я предоставя на институциите, означава, че се достига предел на нетърпимост относно честността на изборния процес. По думите на Радев това е важен сигнал за институциите.
"Всички знаем, че сме изправени пред един дълбок обществен проблем и това е политическата криза. Тази криза няма да намери своето разрешение, нито ще имаме правителство и парламент с достатъчна легитимност и срок на годност, докато не се повиши избирателната активност", каза още президентът.
Според него купения и контролирания вот най-много отблъсква гражданите от изборите.
"С просто око се вижда тенденция, особено през последните дни, да се компрометира или поне да се откажат хората от машинното гласуване".
Това каза вицепрезидентът Илияна Йотова.
"Нашата цел е връщането на доверието към машинното гласуване", заяви служебният министър на електронното управление Валентин Мундров.
Кой покрива дълговете на хората, защото Вие твърдите, че част от купуването на гласовете минава през бързи кредити и задължения към магазини, попита вицепрезидентът Йотова служебния министър на вътрешните работи Атанас Илков. Трябва да имате информация кой минава и плаща за тези задължения. Имате ли информация в полза на кои партии се купуват тези гласове, попита още Йотова.
Някои са с криминални прояви, други – с чисто съдебно минало, не може да определим категория лица, които стоят зад всеки обект, отговори Илков. Нямам право да изнасям информация публично за кои партии се купуват гласове, каза още министърът.
Охраната на карго центъра, където се съхраняват машините, се осъществява от Министерството на вътрешните работи (МВР) в 24-часов режим, посочи още Илков. В склада се допускат само лица, които имат изрично разрешение от Централната избирателна комисия (ЦИК). Няма възможност човек да попадне случайно в склада, обясни министърът.
Хората, които се допускат там, се изпращат за проверка от органите на МВР и Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС) дали нямат криминални прояви. МВР съблюдава и материалите, които ЦИК позволява да бъдат внесени в склада, обясни председателят на ЦИК Камелия Нейкова. По думите ѝ за изборния ден ще се използват напълно изрядни и работещи машини.
На миналите избори на ЦИК бяха предоставени експерти, които да извършат проверка на т.нар. хешкод. Това трябва да се направи до 24 часа преди машините да бъдат транспортирани към секциите за гласуване, обясни Валентин Мундров и добави, че ще бъдат осигурени такива експерти и за тези избори.
В срещата при президента участваха служебният министър на иновациите и растежа Росен Карадимов, определен от Министерския съвет за координатор на организационно-техническата подготовка на изборите, служебният министър на електронното управление Валентин Мундров, служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков, и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов, председателят на Централната избирателна комисия Камелия Нейкова и заместник-председателят на Държавната агенция "Национална сигурност" Георги Георгиев.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни