Членът от НК за убийство - чл. 115, изненадващо бе вкаран днес от прокуратурата в казуса с арестувания депутат от ДПС и изключително приближен на Ахмед Доган Джейхан Ибрямов.
Макар че мярката за неотклонение, която се гледа в Софийския апелативен съд (САС) на втора инстанция, е по дело за подкуп - че Ибрямов получил предизборно 100 000 белязани лева от криминално проявения Мирослав Тодоров, прокурорът днес вметна:
„Налице са данни и за други престъпления от общ характер, а именно срещу политическите права на гражданите (прокуратурата твърди, че парите щели да отидат за покупка на гласове - б.р.), както и за престъпление против личността, а именно по смисъла на чл. 115“, каза прокурор Детелин Георгиев, защитавайки тезата, че има опасност видният депесар да извърши други престъпления.
Чл. 115, както е известно, е за убийство. Светлина по въпроса обаче хвърля "Медиапул", където се описва първоначалното заседание срещу Ибрямов - в СГС, който го остави в ареста.
То бе закрито, но по време на делото през уикенда прокурорът, в опит да аргументира защо Ибрямов трябва да остане под стража за постоянно, е избрал три цитата от показанията на въпросния основен свидетел. Един от тях е следният:
"Искам да посоча, че по време на същата среща Ибрямов ми спомена, че Ахмед Доган му е казал, че нямало да е все така и че по-натам ще убият момчето, като имаше предвид Делян Пеевски. Каза, че са говорили вероятно да го застрелят, като ми показа с пръсти формата на пистолет, но само да намерят парите за това".
Самият прокурор подчертава, че това твърдение няма общо с обвинението.
Същото бе и днес - макар да няма повдигнато обвинение за убийство, прокуратурата така официално го "вкара" в делото. (естествено - логично е, че самото наличие на такива свидетелски показания във всеки един момент може да послужи за арест и на Ахмед Доган - бел. ред.)
Лапсус и грешка на езика
След заседанието на съда днес вторият прокурор от Софийската апелативна прокуратура по делото - Ивайло Ангелов, направи изказване пред репортерите, като обясни, че колегата му Георгиев всъщност направил "лапсус" и "грешка на езика", когато споменал чл. 115 от НК. Какво е искал да каже той, обаче, не бе обяснено.
Всъщност чл. 115 касае убийство, а този за подготовка на убийство е чл. 117.
Ангелов отказа да говори за подробности по разследването и препрати към наблюдаващия прокурор.
Как се подслушва лице с имунитет?
Може ли депутат да бъде подслушван, без да му е повдигнато обвинение? Това пък бе друг основен предмет на спор по делото за мярката за неотклонение на Джейхан Ибрямов в САС.
Днес само адвокатите на Ибрямов настояха за закрито заседание, а прокуратурата пък не само не подкрепи това, а дори се противопостави с аргумент широкия обществен интерес. Съдът се съгласи с държавното обвинение и така медиите този път останаха в залата.
Обвиненията към Джейхан Ибрямов почти не бяха обсъждани по същество. След като прокуратурата спомена и чл. 115 от НК още доказателства бяха прибавени към делото въпреки протеста на защитата (не стана ясно те имат ли касателство към новите "разкрития").
Основният спор бе дали депутатите, които са с имунитет, може да бъдат подслушвани и дали може да се използват специални разузнавателни средства (СРС) срещу тях. Това се е случило с Джейхан Ибрямов след разрешение на зам.-председател на Софийския градски съд (СГС).
Пет вида СРС срещу Ибрямов
Стана ясно, че пет вида СРС са използвали разследващите спрямо Джейхан Ибрямов. Разрешение за тяхното използване е дадено още на 20 септември. Депутатът, който е и кандидат за народен представител, бе арестуван чак на 2 октомври с получени 100 000 лв. за подкуп и за покупка на гласове от основния свидетел Мирослав Тодоров.
Според адвокатите му това е недопустимо. Те се позоваха на две решения на Конституционния съд (КС) - от 1992 и 2020 г. Прокуратурата обаче отхвърли техните доводи и дори се позова на решение на Европейския съд по правата на човека от 2021 г.
В крайна сметка тричленният състав на САС остави Ибрямов в ареста за постоянно. Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.
Трите съдийки смятат, че дори и без СРС имало достатъчно доказателства за обосновано предположение за извършено престъпление от страна на депутата.
Освен това решението на КС от 1992 г. било взето при изцяло друг Наказателно-процесуален кодекс (НПК).
Съставът на САС прие, че не е било необходимо отделно разрешение от председателя на Народното събрание (НС) за задържане под стража на лицето в качеството му на депутат, тъй като председателят на НС е дал разрешение за възбуждане на наказателно производство спрямо него, както и за повдигане на обвинение.
Това било изцяло съобразено с волята на законодателя, който през 1997 г. е приел изцяло нов НПК, според който исканията за налагане на постоянна мярка за неотклонение "задържане под стража" се правят пред съда, като при това се контролират от втора съдебна инстанция.
Двоен имунитет нямало никъде в ЕС
Тричленният съдебен състав според предварителното съобщение трябваше да е Петър Гунчев, Магдалена Лазарова и Вера Цветкова. Гунчев обаче е бил заменен от Атанаска Китипова заради заболяване, съобщиха за Клуб Z от съда.
Председателят на състава - съдия Лазарова, обърна специално внимание на двойния имунитет на Джейхан Ибрямов - той има такъв и като депутат, и като кандидат-депутат. Два имунитета няма в никоя друга страна от Европейския съюз, подчерта тя.
Според съдиите от САС ако този двоен имунитет се приложи така, както го иска защитата на Ибрямов, тогава вероятността за разкриване на престъпления при такива случаи би паднала драстично. Те се съгласиха с тезата на прокуратурата, че в конкретния казус все пак е имало заварено престъпление и неотложност при ареста въпреки очевидно дългата подготовка на разследващите да хванат депутата с парите.
В съда днес бе и съпругата на Джейхан Ибрямов - Биршен. Тя стана официално и негов защитник. В Съдебната палата имаше и привърженици на Ибрямов - най-вече от Младежката организация на ДПС, която отиде в лагера на Доган след разцеплението в партията.
Самият Ибрямов бе строго охраняван и се движеше с белезници.
По-късно Биршен Ибрямова обяви, че прекратява гладната стачка - по молба на съпруга й.
„Ще прекратя гладната стачка, защото виждам, че няма смисъл от нея“, посочи Ибрямова. И допълни, че през тези дни, през които е протестирала, нито една институция не е пожелала да се срещне с нея.
Тя коментира решението на съда съпругът ѝ да остане за постоянно в ареста.
„По принцип решенията на съда не се коментират, но имайки предвид факта, че те бяха единствено потвърждение на СГС, единственото, което мога да кажа е, че Темида освен, че е сляпа, е и глуха. Основните доводи на прокуратурата са на принципа „една жена ми каза“. На мен ми е смешно“, посочи още Ибрямова. И допълни, че съпругът й е бил изцяло натоварен с изборния процес преди ареста му.
Аналогичен случай
През юни 2014 г., точно в седмицата преди атаката срещу КТБ, прокуратурата завъртя "сюжета" с трима близки на Цветан Василев, които бяха задържани по обвинение, че са подготвяли убийство на Делян Пеевски. Въпреки че съдът ги пусна още на първа инстанция без никаква мярка за неотклонение, признавайки че няма нито едно събрано доказателство, което да сочи на подобно нещо, Пеевски ги наричаше "моите убийци".
После и самата прокуратура се отказа от обвинението.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни