Разрешение от Народното събрание или от неговия председател, когато то не заседава, се изисква само и единствено за:
(1) задържане на лицето и за
(2) конституирането му в процесуалното качество на обвиняем, в рамките на образувано наказателно производство, (то и извън образувано наказателно производство това е юридически невъзможно), чрез формалното предявяване на обвинение - чл. 219, ал. 1 от НПК, или чрез привличането му като обвиняем със съставянето на протокола за първото действие по разследването срещу него - за задържане по реда на НПК, за огледа му (освидетелстване), за претърсването му - лично на него (обиск) или на ползвано/и от него или преимуществено от него помещение/я, и/или за изземване - чл. 219, ал. 2 от НПК.
Това пише в становище на съдия Руси Алексиев - зам.- председател на Софийския градски съд по повод случая с прилагането на СРС срещу депутата Джейхан Ибрямов.
Поводът съдията да публикува становището си са "поставените множество въпроси от журналисти".
Съдебно разрешение за използване на СРС срещу депутат в рамките на оперативни действия е допустимо и законосъобразно, гласи още становището на зам.-председателя на градския съд (на който - както е известно - отново са подсъдни лицата с имунитет, министри, магистрати и пр., след закриването на спецправосъдието - б.р.).
Алексиев отграничава, че когато с прилагането на СРС не се цели събиране на доказателства, а на оперативна информация, въпреки че съставляват съществено навлизане в личната сфера на всяко едно лице, включително такова с имунитет, не се изисква разрешение от НС.
Това е така, защото експлоатирането на СРС извън наказателно производство само по себе си не може да доведе до ангажиране на наказателната отговорност на лицето с депутатски имунитет, заключава съдията.
И дава обратния пример:
В противен случай, ако използването на СРС срещу депутат започне едва след свалянето на имунитета му от НС, тогава този способ се обезсмисля и логично не би довел до никакъв резултат.
Руси Алексиев напомня още, че имунитетите на държавния глава и на депутатите съществено се различават, "както по своята същност, така и поради твърде различните им функции, предвидени в Конституцията".
Цялото становище на зам.-председателя на СГС може да прочетете тук.
Както е известно, Джейхан Ибрямов е обвинен в търговия с влияние и подкуп, а Апелативният съд с окончателно свое решение го остави за постоянно в ареста .
Още по темата
- Обрат: градският съд върна в ареста Димо Алексиев - хванат да шофира с 1,68 промила
- Прокуратурата ще опита да върне в ареста Димо Алексиев
- Димо Алексиев остава под домашен арест. "Бях глупав и самонадеян", каза актьорът
- Ще даде ли сам имунитета си Ибрямов? Адвокатите му мислят, депутатите му съчувстват
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни