Бившият финансов министър в първото правителство на ГЕРБ (2009 - 2013) Симеон Дянков повтори тезата си, че България не е готова за влизане в еврозоната. Той прогнозира, че през декември-януари страната ще покрие критерия за ценовата стабилност, но след това напред ще излезе темата за бюджетния дефицит. Според него тогава присъединяването на страната към валутния съюз ще бъде отложено.
"Ако бюджетът за 2025 година е точно 3% (дефицит - бел. ред.), определено няма да влезем в еврозоната - тихо ще ни отрежат, ако е над 3%, шумно ще ни отрежат", заяви той.
Политиците говорят за еврозоната, но на водещите сред тях това не им е сред приоритетите, коментира още Дянков. Според него до края на годината още поне два пъти ще трябва да се теглят заеми, за да се покрие дефицита, а догодина - три пъти. Същевременно той успокои, че България не е толкова близо до "гръцкия сценарий".
Симеон Дянков изтъкна и ролята на политическата несигурност в страната. Според него икономиката се справя горе-долу добре, има силни сектори и фирми, но посочи факта, че в средата на октомври нито има бюджет, нито има парламент. Дянков смята, че служебното правителство трябва да предложи бюджета за 2025 година.
По темата за притесненията, че България догодина може да се окаже с дефицит около 8 % или 18 млрд. лв., експертът обясни, че финансовата министърка Людмила Петкова, за да се застрахова, е обявила сериозната разлика между очакваните приходи и разходи. Така тя е вкарала темата в полето на политиците, подканвайки ги да кажат какво следва да се направи и откъде да се режат разходи, обясни Дянков.
Самата Петкова увери неотдавна, че бюджетният дефицит за 2025 г. ще бъде ограничен в рамките на до 3 процента.
Ще стане това, което е ставало в последните 3 години не в разговорите в парламента, а след това, коментира Дянков въпроса.
"Обещаваме огромни капиталови разходи - около 12,5 млрд. лв. за тази година. В момента - октомври - вървим към 4 - 4,5 милиарда лева. Около 8 млрд. лв. не се изпълняват, но са в бюджета. Не го изпълняваме бюджета, ние просто не харчим там, където трябва да харчим. В случая - инфраструктура. Затова нямаме автомагистрала "Хемус" и редица други обекти."
И допълни:
"Това е реално четвърта година, в която сме на дефицит около 3%, което е опасно. И не харчим за инфраструктура, която е база за икономиката. Затова икономиката на Северна България не върви толкова добре, колкото тази на Южна България - защото няма магистрала "Тракия"".
Плоският данък и бюджетните излишъци
На въпрос на водещия дали времената на бюджетните излишъци и на балансирания фиск не са отминали и дали вече не трябва да се мисли за отменяне на плоския данък и за прогресивно данъчно облагане, Дянков потвърди, че от такъв разговор има смисъл, но ако в България има стабилна политическа ситуация.
"Нищо чудно да стигнем като общество и финансово министерство, че е време да излезем от плоския данък. Това беше една успешна база за 15 години. Влизаме в друга база. Но, когато сме в такъв голям разговор за дефицит и се радваме, че сме около 3%, няма как да сме в хроничен дефицит и казваме дайте да увеличаваме данъците", посочи той.
Още по темата
- Защо когато МВР заплаши с протести, политиците треперят
- КНСБ плаши с протести, ако няма увеличение на заплати за държавните служители
- "ДПС поиска нова централа. Единият съпредседател, Делян Пеевски, е подписал. Ние какво да направим?"
- Банките: Облагането на свръхпечалбите ни няма да промени нищо, това е популизъм
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни