Очаквано бюджетният дефицит към края на третото тримесечие на годината е 2,829 млрд. лева или 1,4 % от прогнозирания годишен брутен вътрешен продукт (БВП). Това съобщи днес Министерството на финансите. За сравнение - месец по-рано, към края на август, дефицитът беше в размер на 1,681 милиарда лева.
Заложеният бюджетен дефицит за цялата 2024 г. е 6,2 млрд. лв. или 3 на сто от БВП.
Приходите по консолидираната фискална програма (КФП) към края на септември са 52 млрд. и 31 млн. лева или 69,1 на сто от очакваните за цялата година. Те са нараснали с 4,377 млрд. лв. или с 9,2 на сто спрямо година по-рано. Данъчните приходи са се увеличили номинално с 4,917 милиарда лева или с 13,2 на сто, а неданъчните намаляват с 1,365 млрд. лв. или с 15,9 на сто, пояснява МФ. Постъпленията в частта на помощите и даренията (основно грантове по програмите и фондовете на ЕС) растат с 825,4 милиона лева.
Общите данъчни постъпления (приходите от осигурителни вноски също влизат в тях) към края на септември са в размер на 42 млрд. и 291 млн. лв. или 73 % от очакваните. Те представляват 81,3 процента от общите постъпления за първите 9 месеца на годината. Приходите от преки данъци са 8,414 млрд. лв. - ръст с 1,012 млрд. лв. на годишна база, а тези от косвени данъци - 18 млрд. и 855 млн. лв. или увеличение с 2,403 милиарда лева. Останалите събрани данъци в държавната хазна възлизат на 1,810 милиарда лева.
Приходите от социални и здравноосигурителни вноски в бюджета са в размер на 13 млрд. и 212 млн. лв, което представлява ръст с 1,828 милиарда лева спрямо същия период на миналата година. Финансовото ведомство съобщава, че неданъчните приходи възлизат на 7,218 млрд. лв., а тези от помощи и дарения - на 2,520 милиарда лева.
Бюджетните разходи в първите три тримесечия са 54 млрд. и 861 млн. лв. или 67,3 на сто от годишно разчетената сума. Нарастването идва основно от социалните разходи заради по-високите пенсии и от разноските за персонал след увеличените заплати на педагогическия персонал и други администрации, пояснява финансовото министерство.
Вноската на България в бюджета на ЕС, изплатена към края на септември, е 1,120 милиарда лева.
Фискалният резерв е 14 млрд. и 838 млн. лв., от които 13 млрд. и 401 млн. лв. са депозити на фискалния резерв в БНБ и банки, а 1,436 млрд. лв. - вземания от европейските фондове.
Още по темата
- КНСБ плаши с протести, ако няма увеличение на заплати за държавните служители
- "ДПС поиска нова централа. Единият съпредседател, Делян Пеевски, е подписал. Ние какво да направим?"
- Банките: Облагането на свръхпечалбите ни няма да промени нищо, това е популизъм
- Бюджет 2025 - без увеличение на данъци и осигурителни вноски
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни