Камала Харис и Доналд Тръмп са в напълно равностоен двубой за Белия дом. Така твърдят повечето качествени социологически агенции.

Повечето, но не и всички. "Марист" и "Югов" може и да правят добри прогнози.

Но в сравнение с тях "Селзър" е оракулът от Делфи. Така, де - Айова.

"Селзър" и изкуството да разбиваш надежди

"Селзър" провежда предизборни изследвания единствено и само в щата Айова. Агенцията е оглавявана от Дж. Ан Селзър, която се е посветила на опознаването на настроенията в дребния щат от Средния запад. И прогнозните ѝ данни обикновено са стряскащо близо до действителните:

  • Когато през 2012 г. повечето организации предричаха затягане на надпревара между действащия президент Барак Обама и кандидата на републиканците Мит Ромни в седмиците преди вота, "Селзър" предположи, че демократът ще спечели Айова комфортно с 5% преднина. Той получи 6% отгоре;
  • Когато през 2016 г. демократите очакваха разгром на Хилъри Клинтън над Доналд Тръмп, агенцията попари надеждите им и отсъди, че републиканецът ще победи с 7%. Тръмп бе първи с преднина от 9%;
  • Когато през 2020 г. либералите разчитаха на убедителна доминация на Джо Байдън в Средния запад, "Селзър" отново ги хвърли в ужас с прогнозата, че вотът в Айова ще завърши с аванс за републиканеца от 7%. Тръмп застана начело със 8% преднина.

Дж. Ан Селзър срещаше съпротива и критики от губещата страна, но не изневери на стила си да представя данните такива, каквито ги вижда. Дори когато те влизаха в ярък контраст с консенсуса на социолозите.

Компасът "Айова"

Защо данните в един малък щат, пък било то и верни, са от голямо значение за президентските избори? Защото населението на Айова може да бъде съпоставяно с популацията на други щати от Средния запад, в които надпреварата през 2024 г. е много оспорвана - Пенсилвания, Мичиган и Уисконсин. Ако Харис победи и в трите щата, почти сигурно ще стане държавен глава. Успее ли Тръмп да спечели в един от тях, пътят на демократката към Белия дом става много сложен.

Съществува обаче съществена разлика между Айова и споменатите три щата - в жизненото пространство на "Селзър" има по-голям дял на бели необразовани гласоподаватели, които традиционно са по-склонни да подкрепят кандидат на Републиканската партия. Затова анализатори и от двете страни на "барикадата" предполагаха, че за да спечели изборите, Тръмп трябва да победи в Айова с поне 7-8-9% (това е видно от написаните по-горе резултати през 2016 и 2020 г., когато преднината на окончателния победител в Пенсилвания, Мичиган и Уисконсин бе незначителна).

На тези избори бе ред на републиканците да се възмутят от пророчеството на "оракула" от Айова - изследване, проведено между 29 и 31 октомври, показа победа на Харис с 47% срещу 43% за Тръмп. При допустима статистическа грешка от 3,1%. Ако прогнозата на "Селзър" се потвърди на 5 ноември, републиканецът почти сигурно ще претърпи тежко поражение на изборите, дори ако спечели инфарктно вота в Айова. 

Кой кумир ще залезе?

Известна част от промяната в нагласите в Айова може да бъде отдадена на влязлата в сила забрана за аборти в щата през юли 2024 г. Може би жителите на Пенсилвания, Уисконсин и Мичиган ще бъдат повече загрижени за икономическите си тегоби. Но предишното проучване на "Селзър" от началото на септември даваше преднина на Тръмп от 47% срещу 43% за Харис. Настоящите три процента аванс на демократката наистина са смайващи. 

На изборите през 2016 и 2020 г. се оказа, че Тръмп разполага със значителен брой "срамежливи" гласоподаватели, които убягнаха на повечето социолози. Може би днешните прогнози за равностоен двубой се основават на страха на агенциите да не подценят за трети пореден път подкрепата зад републиканеца. 

Възможно е обаче Тръмп да поведе "червена вълна", която да залее картата на САЩ. И да изобличи недостижимия до този момент "оракул" от Айова като простосмъртна анализаторка, която обичайно познава накъде духа вятърът в нейния щат. Но не и този път.

Някой ще падне от пиедестала си. Някой кумир ще залезе. Дали това ще е Доналд Тръмп, или Дж. Ан Селзър - предстои да разберем.