Проектната компания по изграждането на новите два ядрени блока в АЕЦ "Козлодуй" подписа договор за инженеринг с американската "Уестингхаус" и южнокорейската "Хюндай" в понеделник и така се постави практическия процес по процедурата. На практика днешният договор ще позволи на властите в страната да разберат техническите и икономическите условия по изграждането на новите мощности до края на следващата година. Това включва цена за строителството, както и цената на произведения от бъдещите блокове ток.
На подписването днес участваха представители на трите компании, както и служебният министър-председател Димитър Главчев и служебният министър на енергетиката и бивш шеф на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов. Той отново не разкри цената на договора, но се предполага, че става дума за около 350 млн. долара. Той все пак уточни, че договорът съдържа два елемента – фиксирана цена за всеки един от участниците в него, както и цена, която е базирана на брой изработени часове и вложено време.
"Приблизителната цена, за да не разкривам търговската тайна, е в диапазона между 350 и 370 милиона щатски долара", посочи Владимир Малинов.
Този контракт, разбира се, включва само инженеринговите дейности и не включва цената на самото строителство. То ще бъде около 15 млрд. долара за двата реактора по консервативните оценки до момента. Малинов уточни, че към момента проектната компания разполага с 1.5 млрд. лв. капитал, има писмо за готовност за предоставяне на финансиране над 8 млрд. долара от американската експортна банка "Ексим банк", такова за същата сума е предоставено вече и от корейската експортна банка и корейската агенция за търговско застраховане.
Припомняме, че Народното събрание взе решение за изграждане на двата блока по американската технология АР1000, която ще бъде доставена от "Уестингхаус", докато "Хюндай" ще бъде изпълнител на строителните дейности.
Всичко това означава, че когато в края на 2025 година имаме прогнозни цени за израждане и електричество, трябва да се премине към вземане на инвестиционно решение и подписване на договорите. По план първият - седми блок, трябва да влезе в експлоатация до 2034 година.
На въпрос какво се случва с продажбата на оборудването от АЕЦ "Белене" на Украйна служебният енергиен министър отговори, че тези приходи ще бъдат използвани ще бъдат използвани за реализацията на 7-ми и 8-ми блок на АЕЦ "Козлодуй". Той информира, че преди около две седмици се е видял в Париж с украинския министър на енергетиката, с когото са обсъдили тази тема. Малинов допълни, че от Националната електрическа компания и от Българския енергиен холдинг на 16 октомври са изпратили на украинската страна окончателното предложение за т.нар. общи условия. Украинският министър на енергетиката е казал на Малинов по време на срещата им в Париж, че на Украйна ще им е необходимо около месец, за да могат окончателно да осигурят финансирането за реализацията на тази сделка. След това парламентът на Украйна ще трябва да го одобри.
"Единствените две условия, които трябва да бъдат договорени са цената на сделката, която не трябва да е по-ниска от тази, която Народното събрание е определило, и условията за заплащане", коментира Владимир Малинов.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни