Усвояване на пари и на службите за сигурност, стабилно правителство, но само на повърхността, неофициален старт на предизборната кампания.

Така е видял отминаващия политически месец на института "Иван Хаджийски". Днес институтът излезе с редовния си анализ за ситуацията по света и у нас. Ето някои акценти от него:

Коалицията е нестабилна, намеренията - дългосрочни

През отминалия месец наблюдаваме нова фаза от процеса на усвояване на властта от страна на сегашните управляващи. Протича в две направления - усвояване на средства (свързан преди всичко с новия заем за 16 млрд. лв.) и усвояване на службите за сигурност (свързан със скандалите в тях).

Споровете около заема и оставката на вътрешния министър Веселин Вучков показаха, че коалицията е стабилизирана само на повърхността. Както се видя в казуса "Вучков", рисковете за привидната стабилност на политическото положение в България могат да дойдат, както досега, отвън, но също и отвътре. С подкрепата си за заема ДПС отново демонстрира готовност да партнира с ГЕРБ по всички ключови въпроси, за сметка на несигурните коалиционни партньори.

Размерът и периодът на вземане на новия заем обаче са индикатор за намеренията на партия ГЕРБ и лично на Борисов – те не са краткосрочни.

Тече все по-открита борба за надмощие в системата за сигурност, белязана от поредица скандали в съдебната система, ДАНС и МВР, както и от замесването на УниБИТ, "Протестна мрежа" и "Америка за България".

Междувременно, предизборната кампания започна. До месец-два ще станат ясни и субектите, които ще участват в надпреварата. За появата на нови сериозни претенденти след април едва ли би имало технологично време.

Борисов експлоататорът 

Балансиращата роля на Бойко Борисов изглежда все по-видимо подчинена на амбицията за дълъг политически маратон Борисов експлоатира не само позицията си на стожер на коалицията, но и на гарант на стабилността в българската политика. Неговите ходове целят постепенно, макар бавно и внимателно, изтласкване на вътрешните опоненти, но и приобщаване на външните. Ако в първия си мандат Борисов организираше комуникация с обществото, във втория държи комуникация в рамките на елита и подчертава по всички начини незаменимостта си.

Налице са нови стъпки от негова страна за стесняване на влиянието на втората фигура в партията - Цветан Цветанов (публичното му "разрешение" да започне проверка срещу Владимира Янева и предложението Румяна Бъчварова да стане министър на вътрешните работи). Личи и желанието на премиера да оставя мостовете към ДПС непокътнати.

Иска или не, Борисов има за най-близък партньор именно формацията, която му създава най-големи проблеми - Реформаторския блок (РБ). Тясното им сътрудничество го легитимира и пред Брюксел, и пред САЩ. РБ иззе инициативата и се превърна в най-гласовития критик на темпото и целите на управление.

АБВ вече не е алтернатива, търси се българската СИРИЗА

Около 100-тния ден на кабинета БСП влезе в опозиционната си роля, но тревожните дни остават. Последиците от казуса с дълга нанесоха тежък удар върху възможността АБВ да бъде алтернатива на БСП в лявото. Ако в предишните месеци изглеждаше, че "Атака" или ДПС държат инициативата в критиките на властта, то вече БСП заема това място.

От възстановяващата се кондиция на левицата не следва, разбира се, безоблачно бъдеще. Има тенденция БСП да бъде опакована заедно с "Атака", да се причисли към антисистемния край на политическия спектър и да бъде поставена в изолация. От първостепенно значение за "Позитано" е ще поддържа ли образа си на "голяма партия". Въпросът е централен, включително и на фона на заявката на депутата Велизар Енчев за създаване на "българска СИРИЗА", чийто електорат ще бъде търсен най-вече в червено.

 ДПС разбира, че Борисов няма нищо против да си сътрудничат, но не и публично, а на задкулисно равнище, и че това е трайната му линия от съставянето на кабинета насам. Патриотичният фронт може да се поздрави с последователна позиция по казуса със заема. За пореден път се демонстрира, че ПФ и "Атака" не враждуват непременно за една и съща електорална ниша, а вървят и по собствени коридори.