Словенската кандидат-еврокомисарка Марка Кос отговори с лаконичното “не” на въпроса на българския евродепутат Андрей Ковачев дали би подкрепила промени в съдържанието на преговорната рамка с Република Северна Македония (РСМ).

“Краткият отговор е "не". Обикновено предоговарянето на вече договорената преговорна рамка със страните членки не е реалистично. Очакваме да бъдат приложени договорите на РСМ с България и Гърция. В двустранните споразумения се предвиждат специфични механизми за оценка на изпълнението на двустранните ангажименти. Ако бъда утвърдена, ще следя внимателно за изпълнението на тези споразумения.

Това ще е добре както за двете страни, така и за ЕС”, каза Кос.

Тя е номинирана за еврокомисар по разширяването и бе изслушана в Европейския парламент в Брюксел.

Според настоящата преговорна рамка българите трябва да бъдат вписани като държавнотворна народност в преамбюла на конституцията на РСМ.

Марта Кос заяви, че ще поеме ангажимент за интеграцията на страните от Западните Балкани. Тя бе категорична, че това ще става само по заслуги и няма да се правят компромиси.

И обяви за свой приоритет интеграцията и възстановяването на Украйна. 

“Украйна донесе нова динамика в процеса на разширяването. Това е исторически момент, тъй като то става приоритет и заради нея. Никога досега не сме имали кандидат, на чиято територия се води война", изтъкна словенската кандидатка.

Към Грузия тя отправи послание хората да не се обезсърчават, тъй като има готовност процесът на разширяване да продължи. За целта обаче трябва да се отменят законопроектите за чуждата намеса и за семейните ценности.

В отговор на въпрос на българския евродепутат от ДПС и либералната група „Обнови Европа“ (ОЕ) Илхан Кючюк дали е била част от югославските тайни служби, тя обяви това като дезинформация:

“В този списък съм, но не знам как съм попаднала там. В него обаче са трима бивши премиери, трима бивши президенти и трима бивши евродепутати. Хиляди души са там.” 

Кос получи номинацията от Словения, след като предишният кандидат Томаж Весел се оттегли. Решението му бе свързано и с настояването на Урсула фон дер Лайен за повече жени в следващата Европейска комисия, за да има баланс на половете.