Парламентарно представените политически сили разпределиха местата в пленарната зала на 51-вото Народно събрание след близо четиричасова среща. След разговорите пред медиите коментираха Стою Стоев от "Продължаваме промяната – Демократична България" (ПП-ДБ), Борислав Гуцанов от "БСП – Обединена левица", Павела Митова от "Има такъв народ"  (ИТН) и Радостин Василев от партия МЕЧ.

От изявленията им стана ясно, че по време на срещата са дискутирани местата в пленарната зала и как ще бъдат заети те от 240-те новоизбрани народни представители от осемте парламентарно представени политически сили, но не е бил обсъждан изборът на председател на 51-вото Народно събрание, предава БТА. 

Разпределението от ляво надясно на първия ред е както следва: "БСП – Обединена левица", "Алианс за права и свободи", "Продължаваме промяната – Демократична България", "ДПС-Ново начало", ГЕРБ-СДС, "Възраждане" и "Има такъв народ". Партия МЕЧ няма да има представител на първия ред.

Стою Стоев от ПП-ДБ посочи, че колегите му от ГЕРБ-СДС и "ДПС-Ново начало" не са направили никакъв компромис и обясни, че най-вероятно повечето парламентарни групи няма да са доволни от разпределението на местата.

"Бих казал, че доста голяма част от парламентарните групи направиха отстъпки, с изключение на двете", каза Стоев.

По информация на Клуб Z Делян Пеевски, четвърта политическа сила в НС, е настоявал да е в центъра на първия ред и до ГЕРБ и това е изтласкало МЕЧ назад, а понеже хората на Ахмед Догана от АПС не желаели да са до пеевските, ПП-ДБ застанала между тях.

Стоев обясни и, че освен разпределението на местата, са обсъдени дневният ред на първото заседание на Народното събрание, което е церемониално. На въпрос дали от ПП-ДБ ще имат своя номинация за председател на парламента Стоев отговори, че това ще стане ясно в понеделник. 

Борислав Гуцанов от "БСП – Обединена левица" коментира, че разпределението е нормално и това са въпроси, които е трябвало да бъдат отметнати. Той потвърди, че при всички положения от левицата ще издигнат свой кандидат за председател на 51-вото Народно събрание. По темата с председателя на парламента Гуцанов посочи, че и този път изборът ще бъде труден. По думите му се говори много през медиите, очертават се разделителни линии, най-вече от ПП-ДБ, които, според него, през "сглобката" са върнали в управлението и Делян Пеевски и Бойко Борисов. "Диалог" е ключовата дума, към която трябва да се стремим, ако искаме страната да излезе от тази криза, в която се намира, добави той. Гуцанов бе категоричен, че не може Конституцията да остане в този си вид и затова от "БСП - Обединена левица" вече са започнали подписка за сезиране на Конституционния съд за връщане на старите правила в основния закон. 

Павела Митова от "Има такъв народ" обясни, че заедно с "Възраждане" остават на старите си места в пленарната зала от 50-ото Народно събрание. Проблемите не бяха създадени от ИТН и от "Възраждане", коментира тя и добави, че е имало брожения по отношение на това колко места трябва да заемат различните парламентарни групи на първия ред и къде да бъдат позиционирани различните парламентарни групи спрямо тяхната ориентация в политическия спектър. На въпрос за председателското място Павела Митова обясни, че от ИТН ще направят своя номинация, но не посочи конкретно име. Нека се видят качествата и на останалите кандидати и тогава вече ще се водят разговори с останалите парламентарно представени партии, добави тя. На въпрос дали е търсена подкрепа от тяхна страна за председателското място в парламента тя отговори, че подобни разговори не са водени.  

Радостин Василев, лидер на МЕЧ, определи срещата като "твърде жалка".

"Три часа българските парламентарни групи и партии спориха кой къде да стои", коментира Василев.

Той посочи, че депутатите от МЕЧ ще стоят отзад. Няма да имаме представител на първия ред. "Така решихме, че е най-добре, виждайки кои ще са отпред, по-добре да не заставаме до тези хора, и направихме този компромис, в противен случай тези хора още щяха да са горе и да спорят", коментира Василев.

Той посочи, че от МЕЧ няма да имат номинация за председател на парламента. "Ще наблюдавам отстрани караниците. За мен още днес е ясно, че ще се ходи на избори. Тако го чувствам като ги гледам тези хора, ако не се ходи, ще е въпрос на някакъв свръхогромен компромис на някого, който ще жертва своето съществуване, за да седне с тези хора на една маса", коментира лидерът на МЕЧ. На въпрос биха ли подкрепили друга кандидатура за председател на парламента, Василев посочи, че не е търсена подкрепа от тях. 

Още в понеделник лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов определи избора на председател на 51-вото Народно събрание като ключов. Парламентаризмът изисква председател на парламента от ГЕРБ, ако решат да правят уйдурми, ние няма да участваме в никакви разговори, каза тогава Борисов. 

На 30 октомври Централната избирателна комисия обяви избраните народни представители в 51-вото Народно събрание: ГЕРБ-СДС ще имат 69 депутати, ПП-ДБ - 37, "Възраждане" - 35, "ДПС - Ново начало" -30, "БСП - Обединена левица" ще имат 20 народни представители, "Алианс за права и свободи" - 19, ИТН - 18 депутати, МЕЧ - 12.