Протест опита да възпрепятства в четвъртък вечер премиерата на пиесата на Бърнард Шоу "Оръжията и човекът" в Народния театър, поставена от Джон Малкович.
Недоволните, водени от "патриотични" подбуди, че пиесата осмива българите, се събраха преди 18 часа, а присъствието им беше допуснато от полицията до самите стълби на централния вход.
Протестиращите атакуваха директора на театъра Васил Василев, който се опита да разговаря с тях, но се отказа и трябваше да се прибере вътре. Опитаха се и да нахлуят в сградата.
Зрителите трябваше да влязат в театъра след проверка, а наоколо има силно полицейско присъствие.
Театърът разпространи и думи на директора след като се провали желанието му за диалог с протестиращите.
"Аз съм български гражданин и защитавам българска културна институция. Срамно е през 2024 година да има цензура.
Аз искам тази постановка да започне и да се чуят гръмките слова: „Ние победихме сръбската армия. Нашата славна българска армия победи дрипавата сръбска и нейните австрийски контета“. Как може да се говори за антибългарска пиеса? Такова нещо не се е случвало в цялата история на театъра.
Нашата публика е образовано и чете. Днес пред театъра не е нашата публика. Аз излязох с лицето си при тях и те ме щурмуваха. Този протест беше обявен като протест за културно наследство. Това не е протест за сваляне на пиесата на Джон Малкович.
Излязох навън с любов. Срамно е. Това е национален театър – българска светиня. Срамно е през 2024 година да има цензура, изобщо някой да иска цензура. Не ни съдете преди да ни гледате. Тогава ще разберете и огорчението, което се нанася в момента на свободна България. Аз съм български гражданин и защитавам българска културна институция.
Аз не се притеснявам от нищо.
Имаше постоянно натягане на ситуацията и не знам кой каза, че това е антибългарска постановка."
Много активни сред протестиращите се оказаха познати лица от ВМРО - партия, която напоследък беше поизчезнала от политическата сцена. Вътре във фоайето зам.-председателят й Ангел Джамбазки спореше с Василев.
Сред протестиращите бяха забелязани и други видни "патриоти" като Цончо Ганев и Коста Стоянов от "Възраждане", Красимир Каракачанов и Ангел Джамбазки от ВМРО, както и лидерът на партия "Българско национално обединение" Георги Георгиев. Тази формация бе използвана от Васил Божков като мандатоносител при първите му участия на избори. Сред недоволстващите пред театъра се оказа и бизнесменът, преди 1989 г. виден журналист Васил Василев, председател на Общобългарския комитет "Васил Левски".
Дали натискът на улицата ще осуети премиерата? Директорът обяви, че представление ще има, но може би само за журналисти.
В крайна сметка се оказа, че постановката ще се играе, след стабилно закъснение от близо час и пред публика само основно от журналисти. На останалите хора с билети силите на реда не можаха или не поискаха да осигурят достъп.
Политическа реакция
Междувременно, имаше и политическа реакция. От "Продължаваме промяната - Демократична България" обявиха във фейсбук:
"Погромът, който се случва пред Народния театър е нападение срещу свободата на словото, на изкуството и свободния творчески дух. Народният театър е обект на посегателства отдавна и явно - едно от основните цели на псевдо-патриотичните сили, които искат България да се върне 60 години назад. За нас нападението на Народния театър „Иван Вазов“ е не спонтанен протест, а активно мероприятие, организирано от хора близки до уж бившата Държавна сигурност. Ние искаме да живеем и да оставим на децата си свободна и демократична държава.
Осъждаме остро посегателството срещу една от институциите, които държат високо българския дух - Народен театър „Иван Вазов“. Призоваваме МВР спешно да влезе във функциите си и да възстанови обществения ред в центъра на София, да осигури свободен достъп на гражданите до театъра, и да задържи виновните за погрома."
Късно вечерта дойде и позиция на ГЕРБ.
"Остро осъждаме всички форми на цензура на свободата на словото и изкуството и опитите да се възпрепятства публиката да влезе в театъра", се казва в нея.
"Театърът по дефиниция е драма и провокация, допълват от партията. Българският зрител е достатъчно интелигентен, за да оцени съдържанието и формата на театралното предизвикателство и не е допустимо да се пречи на правото му на преценка. Особено когато това е съпроводено с посегателство срещу Народния театър и правото на неговите гости да бъдат зрители."
"Времето на забранените представления и произведения на изкуството не съществува от 34 години и наш ангажимент като политическа сила е, то да не се върне", допълват още от ГЕРБ.
"Това е дъното"
Коментар направи и служебният министър на културата Найден Тодоров пред bTV. Той припомни как Алеко Константинов се е присмивал на българина:
"Ние сме се славили с чувството си за самоирония. Къде отиде това чувство днес?!", попита той и заподозря политическа намеса.
"Това, което става тук, е срам за нас като нация. Това е дъното", обобщи ситуацията Тодоров. Той посочи, че ако се забрани постановката, после ще горим книги и т.н.
"После знаем какво следва - нацизъм. Това е началото на Втората световна война. Това ли искаме", попита министърът.
Още по темата
- Народният театър се хвали с приходите от "Човекът и оръжията"
- Национален протест: таксиметровите шофьори излизат на жълтите павета
- "Гражданска"-та за такситата скача с 50 до 1100%. Готвят национален протест
- "Остава въпросът дали компютърът, такъв какъвто е днес, щеше да бъде изобретен без Атанасов?" (ОТКЪС)
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни