Подготвени са две искания за отмяна на резултатите от парламентарните избори. Едното е за частично, а другото за пълно касиране.
Сутринта бе обявено, че 67 депутати сезират Конституционния съд (КС) с искане за частично касиране на изборите. Това стана на брифинг на „Има такъв народ“ (ИТН) в Народното събрание (НС). Подписите са събрани от народни представители от все още формално действащото 50-о НС. Новото – 51-во, се учредява в понеделник.
Депутати от пет формации
Частично касиране искат представители на „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ), БСП, ИТН, ДПС-Доган и част от разпадналото се „Величие“. Това обясни зам.-председателят на „Има такъв народ“ Тошко Йорданов.
Той подчерта, че разбираемо в подписката за сезиране на КС не са се включили ГЕРБ и ДПС на Делян Пеевски. Изненадващо обаче в инициативата не са пожелали да участват представителите на „Възраждане“.
Жалбата ще бъде внесена в КС днес. Спазено е изискването на Конституцията под нея да са се подписали поне една пета (т.е. най-малко 48) от народните представители.
От ИТН подчертаха, че за пълно касиране на изборите е нужно да се предоставят съответни доказателства. В случая те разполагали с такива само за частично касиране. Това означава, че изборите следва да бъдат признати, но при съответни корекции на народното представителство.
Три вида нарушения в 52 секции
В случая се предоставят данни за нередности в 52 секции.
"Съгласно чл. 17, ал. 4 от Закона за Конституционния съд спазили сме и срока, в който трябва да сезираме Конституционния съд, а именно 15-дневен от решението на Централната избирателна комисия, което беше на 31 октомври 2024 г. И очакваме Конституционният съд да допусне нашето искане, тъй като го считаме за допустимо и основателно. Срокът за произнасяне на Конституционния съд е двумесечен от депозиране на искането. Ние ще го депозираме днес и ще следим за изпълнение на срока от страна на Конституционния съд", заяви юристът от ИТН Александър Рашев.
Три са основните нарушения на Изборния кодекс според внесената жалба. Първото е т.нар. надписване на резултати в протоколи на секционни избирателни комисии. Второто касае пренасяне на гласове от една на друга формация. А третото е свързано с липсата на видеонаблюдение.
Като примери за места с такива нарушения Рашев посочи София-град, Пловдив, Пловдив-област, Русе, Дулово.
От ИТН били готови да се включат и в други инициативи за касиране на изборите.
Тошко Йорданов обясни, че за събиране на доказателства за пълно касиране било нужно повече време, а те били притиснати от 15-дневния срок за сезиране на КС.
Второ искане - за пълно касиране
По-късно стана ясно, че е подготвено и второ искане - но за пълно касиране на изборите. За него съобщи Калоян Методиев, който бе от лагера на Корнелия Нинова и бе изключен от парламентарната група на "БСП за България" в отиващия си парламент.
"Подписах искането от група народни представители до Конституционния съд за пълно касиране на изборите за 51-и парламент. Това беше последното ми действие като депутат в 50-то Народно събрание", съобщи Методиев във фейсбук.
"Жалбата е на 145 страници. Извършен е къртовски труд, като са проверени една по една около 6400 броя или 50% от всички изборни секции. В почти всички са открити закононарушения. Приложени са 300 страници доказателствен материал плюс електронни носители с линкове, видеа, снимки", посочва още Методиев", цитиран и от пресцентъра, обслужващ фракцията на Нинова.
Според депутата, искането е ярко свидетелство за масови изборни злоупотреби.
"Своеволно са прехвърляни гласове от едни партии за други. Неотчитани са гласове чрез констативни протоколи от машините. Липсвало е видеонаблюдение в над 300 секции. Дори машините не са отразявали коректно вота, а са прехвърляни, дублирани, неотчитани правилно гласове. Искането беше изготвено от независими депутати от „Величие“ и подписано от Корнелия Нинова и групата около нея, независимите, изключени от ДПС, част от ПП-ДБ, начело с част от ръководството им и депутати от ИТН. Събрани бяха точно 58 подписа при изискуеми по закон 48. Изборният процес у нас беше компрометиран. Това прави проведените избори напълно нелегитимни. Такъв ще е и техният продукт в лицето на задаващия се 51-ви парламент", заключава Калоян Методиев.
Това означава, че и в тази инициатива - за пълно касиране, не са се включили депутати от ГЕРБ-СДС, ДПС-Пеевски и "Възраждане".
Още по темата
- Кой изключи Лорер и Божанков - "Промяната" отказва да отговори
- Пеевски няма да издига шеф и зам.-шеф на НС, както и председатели на комисии. Кирил Петков обяви това за победа
- БСП-Триадица: Ръководството на партията обслужва Пеевски и Борисов
- Божанков: От ПП ми искат оставката за същото, заради което ме приеха при тях
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни